Πάνω χέρι για την Εφές με νίκη (77-65) επί της Αρμάνι που… δεν το βάζει κάτω!

Η Αρμάνι Μιλάνο απέδειξε ακόμη και… αποδεκατισμένη, πως παραμένει κίνδυνος και τίποτα δεν έχει τελειώσει στη σειρά με την Εφές.

Παρ’ ότι τραυματισμένος, ο Σέρχι Ροντρίγκες, αγωνίστηκε και έδωσε τη βοήθεια του στην… αποδεκατισμένη Αρμάνι Μιλάνο και τον Έτορε Μεσίνα. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ήθελε να καθαρίσει από την αρχή το παιχνίδι. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκε με 14 πόντους μπροστά στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Σίλντς, μείωσαν στους 7 (42-35).

Το δεύτερο μισό ήταν άκρως συναρπαστικό, με τους φιλοξενούμενους να… ματώνουν εντός του παρκέ, κάνοντας μια «κατάθεση ψυχής». Ντέβον Χολ και Σίλντς βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να έχουν ένα εύκολο βράδυ οι Ιταλοί.

Η ομάδα του Αταμάν, είδε την διαφορά που είχε χτίσει να καταρρέει και την Αρμάνι να περνάει μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, δεν κατέβασαν τα χέρια και έκαναν και εκείνοι μια αντεπίθεση με την σειρά τους. Ο Σέιν Λάρκιν με ένα τρίποντο 2:44 πριν τη λήξη έκανε το σκορ 69-63, ενώ ο Μίσιτς σημείωσε τον 20ο του πόντο δύο λεπτά ακριβώς πριν την κόρνα της λήξης και παράλληλα άνοιξε τη διαφορά στο +9 για την Εφές.

Κάπου εκεί οι ελπίδες της Αρμάνι εξασθενίσθηκαν και η Εφές πήρε τη νίκη και έκανε το 2-1 στη σειρά!

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65.

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 16 (4), Σίνγκλετον 3, Μπράιαντ 4, Μοερμάν 8, Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 17 (2), Μίτσιτς 20 (2), Άντερσον 2, Ντάνστον 4

ΜΙΛΑΝΟ: Γκραντ 11 (3), Ροντρίγκεζ 9 (1), Ταρζιούσκι 4, Ρίτσι 2, Μπιλίγκα, Χολ 16 (3), Μπαλντάσο, Ντάνιελς, Σιλντς 9 (1), Χάινς 6, Μπεντίλ 8, Ντατόμε