Επτάψυχο Μιλάνο ισοφάρισε 1-1 την Εφές με ανατροπή διά χειρός Σιλντς

Τι κι αν της έλλειπαν οι Μήτογλου, Ντατόμε, Μέλι και στα τελευταία 4 λεπτά ο Ροντρίγκες που τραυματίστηκε. Η Αρμάνι Μιλάνο με φοβερό πάθος νίκησε 73-66 την Εφές, ισοφάρισε 1-1 τη σειρά και πάει την άλλη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη σε αποστολή… κομάντο.

Άγρια ομορφιά είχε και ο δεύτερος αγώνας της σειράς με το ματς να κρίνεται στο τελευταίο δίλεπτο με φοβερό 9-0 σερί της Αρμάνι.

Οι δύο ομάδες ρίχνοντας ξανά όλο τους το βάρος στην άμυνα και στην εξόντωση του αντιπάλου κράτησαν χαμηλά το σκορ (33-33 στο ημίχρονο) με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς. Το σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με την Εφές 1’51’’ πριν το τέλος να ξεφεύγει 66-64 με τρίποντο του Λάρκιν. Όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυρίως με τον τρομερό Σιλντ «απάντησαν» με σερί 9-0 και πήραν τη νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης στο Final-4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ροντρίγκεζ 17 (3), Ταρζιούσκι 7, Ρίτσι 3, Χολ 5 (1), Ντιλέινι 3 (1), Ντάνιελς 6 (2), Σιλντς 21 (1), Χάινς 5, Μπεντίλ 5 (1)
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Λάρκιν 19 (3), Μπομπουά 2, Σίνγκλετον 3 (1), Μπράιαντ 7 (1), Μοερμάν 4, Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (2), Άντερσον 2, Ντάνστον 4, Σίμον 2

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66.