Ηρακλής - Κολοσσός 62-64: Έμεινε στη μέση η αντεπίθεση του Γηραιού! (video)

Χαλάρωσε στο δεύτερο ημίχρονο και παραλίγο να το πληρώσει ο Κολοσσός
Ο λειψός Ηρακλής, που παρατάχθηκε με 9 παίκτες στο Ιβανώφειο απέναντι στον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League, έκανε υπερπροσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Οι Ροδίτες επικράτησαν με 64-62 σημειώνοντας την 13η φετινή τους νίκη, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Στέφαν Μομίροφ (16 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Σον Μίλερ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Από πλευράς ηττημένων, που έπεσαν στο 5-14, ξεχώρισε ο Μάικλ Χένρι με 23 πόντους (10/15 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη και ένα κλέψιμο.

Μουδιασμένο ξεκίνημα από τον Ηρακλή που χρειάστηκε πέντε αγωνιστικά λεπτά για να βρει τους πρώτους του πόντους. Κάπως έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κολοσσό στο +7 (21-14, 10') με τον Στέφαν Μομίροφ να είναι άχαστος (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολές) και να μετρά ήδη 11 πόντους.

Οι Ροδίτες συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων (40-26, 20'), αφού οι γηπεδούχοι στηρίζονταν σχεδόν εξ'ολοκλήρου στις πλάτες του Μάικλ Χένρι, ο οποίος είχε πετύχει 15 πόντους και είχε κατεβάσει 3 ριμπάουντ στο πρώτο μισό του αγώνα.

Με τον Κώστα Παπαδάκη να παίρνει μπρος μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έκαναν μια προσπάθει να μαζέψουν τη διαφορά, όμως αυτή περέμεινε σε διψήφια επίπεδα πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου (55-44, 30').

Έχοντας πια το μομέντουμ, οι παίκτες του Κώστα Μέξα συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και τρέχοντας ένα σερί 7-0 πλησίασαν στο καλάθι (59-57) ένα λεπτό πριν το φινάλε! Ο Μομίροφ, που είχε σιγήσει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε ένα κομβικό τρίποντο, δίνοντας ανάσα στον Κολοσσό (62-57, 39'15").

Ο Χένρι ευστόχησε σε λέι απ, ο Κώστας Παπαδάκης κέρδισε φάουλ, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή, αλλά οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν το επιθετικό ριμπάουντ, με τον Κένι Ουίλιαμς να κάνει το 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και να «κλειδώνει» τη νίκη για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-40, 44-55, 62-64