Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 59-62: Κάλλιο αργά παρά ποτέ, «μεγάλο» διπλό χάρη στο buzzer beater του Μέικον! (video)

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε τις υποχρεώσεις του στην φετινή Euroleague, με «γλυκόπικρη» γεύση από την επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη. Πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Μέικον, όμως έχασε τον Χάουρντ Σαντ-Ρος που αποχώρησε με ενοχλήσεις και η παρουσία του στο ντέρμπι της Δευτέρας (11/4 στις 20:00) κρίνεται αμφίβολη…

Με χαμόγελα και με καλή ψυχολογία έκλεισε ο Παναθηναϊκός τη φετινή Euroleague, καθώς πανηγύρισε τη νίκη μέσα στην έδρα της Φενέρμπαχτσε 10 χρόνια μετά από το τελευταίο του διπλό απέναντι στους Τούρκους! Οι πράσινοι έκλεισαν τη χρονιά στην 13η θέση, με ρεκόρ 9-19 αφήνοντας τελικά πίσω τους τις Βιλερμπάν και Ζαλγκίρις. Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Παπαπέτρου (21πόντοι, 6 ασίστ), Παπαγιάννης (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και φυσικά ο... άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, Νταρίλ Μέικον, που αν και είχε 0/4 τρίποντα μέχρι εκείνη την ώρα, έβαλε το πιο κρίσιμο και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό

Η Φενέρ παρατάχθηκε «λειψή» απέναντι στους πράσινους, καθώς εκτός αποστολής έμειναν οι Γκούντουριτς, Ντε Κολό, Σάγιοκ και Μπούκερ. Από πλευράς Παναθηναϊκού στην Αθήνα έμειναν οι Σέρβοι Γιόβιτς και Νέντοβιτς, ενώ στην πορεία της αναμέτρησης, εκτός «μάχης» τέθηκε ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με ενοχλήσεις στο δικέφαλο μηριαίο του δεξιού ποδιού και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί αύριο μετά την επιστροφή της αποστολής στην Αθήνα

Το ματς

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν κάπως «νωχελικά» την αναμέτρηση, όμως γρήγορα κατάφεραν να προηγηθούν, εκμεταλλευόμενοι τόσο τις απουσίες των γηπεδούχων όσο και την πολύ καλή παρουσία των Παπαγιάννη και Παπαπέτρου που βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην επίθεση.

Η πολύ καλή παρουσία της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, κράτησε για όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, εγκλωβίζοντας την Τούρκικη επίθεση, και «βρίσκοντας» όμορφες συνεργασίες στην απέναντι πλευρά του παρκέ. Οι «πράσινοι» μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με +7 στα μέσα της 2ης περιόδου (25-32 στο 15’).

Ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου έμεινε για πάνω από 3,5 λεπτά χωρίς πόντο, όμως χάρη στην εξαιρετική του άμυνα κατάφερνε να διατηρεί τα ηνία του σκορ. Η επιθετική «αφλογιστία» όμως συνεχίστηκε, και με μόλις 6 πόντους ενεργητικό στην 3η περίοδο (17-6 το επιμέρους σκορ της περιόδου), ήταν αδύνατο πλέον να συγκρατήσει το πράσινο προβάδισμα (45-44 στο 30’).

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, οι πράσινοι συνέχισαν να δυσκολεύονται να βρουν το «δρόμο» προς το καλάθι, όμως οι προσπάθειες του Μέικον και του Παπαγιάννη, έφεραν κάποιες ελπίδες. Στα τελευταία 5 λεπτά, ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και με ένα επιμέρους 2-11 κατάφερε να μετατρέψει το 56-48 σε 58-59, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ, 1’20’’ πριν το φινάλε. Με 20 δευτερόλεπτα να απομένουν και το σκορ ισόπαλο στους 59 πόντους, ο Μέικον πήρε την ευθύνη και δικαιώθηκε, πετυχαίνοντας ένα μεγάλο buzzer beater τρίποντο που αφήνει «γλυκιά» γεύση στον Παναθηναϊκό...

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62