EuroLeague, εξ αναβολής αγώνες: Ζόρικη νίκη το Μιλάνο, νοκ-άουτ η Φενερ του Τζόρτζεβιτς

Έστω και δύσκολα η Αρμάνι Μιλάνο έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής μέχρι το 38ο λεπτό Μπάγερν και πήρε τη νίκη που την κρατάει στην 3η θέση της κατάταξης. Στον άλλο αγώνα η Άλμπα άλωσε την έδρα της Φενέρμπαχτσε με τους Γερμανούς να διατηρούν ελπίδες για την 8αδα και τους Τούρκους να την αποχαιρετούν οριστικά.

Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν Μονάχου 84-77

Φοβερή ματσάρα έγινε στο Μιλάνο με την Αρμάνι να «καθαρίζει» στο τελευταίο τρίλεπτο χάρη στα καθοριστικά καλάθια του Σιλντς και τα αχρείαστα σε εκείνο το σημείο νεύρα του Τρινκιέρι, που χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Η Μπάγερν είχε μεγαλύτερη συνοχή στο πρώτο ημίχρονο διάστημα στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 10 πόντους διαφορά (33-23 στο 16ο λεπτό) με τους γηπεδούχους να μειώνουν πάντως στους 3 πόντους του πρώτου ημιχρόνου (33-36). Όμως στην 3η περίοδο με τα τρίποντα η ομάδα του Μεσίνα προσπέρασε 38-36 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Η Μπάγερν το πάλεψε μέχρι το 72-70 αλλά στο φινάλε έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ και το πλήρωσαν ακριβά.

Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 11, Ροντρίγκεζ 9 (2), Ταρζιούσκι 6, Ρίτσι 2, Χολ 11, Ντιλέινι 3, Ντάνιελς 6 (2), Σιλντς 22 (2), Χάινς 8, Μπεντίλ, Ντατόμε 6 (2)

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Τόμας 4, Γιάραμαζ 14 (2), Λούτσιτς 26 (4), Τζορτζ 3 (1), Ομπστ, Τζέντοβιτς, Τσίπσερ, Ρούμπιτ 5, Σίσκο 5 (1), Χίλιαρντ 11 (2), Σίλινγκ 2, Ραντόσεβιτς 7 (1)

Φενέρμπαχτσε – Άλμπα Βερολίνου 57-66

Εκτός μάχης για την πρόκριση στην 8αδα των πλέι-οφ έμεινε η Φενέρμπαχτσε μετά τη νέα, έκτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα και μάλιστα εντός έδρας από την Άλμπα. Οι γηπεδούχοι που έπαιξαν δίχως τους τραυματίες Ντε Κολό, Ντουβερίογλου και Σαγιόκ μετά την πρώτη περίοδο ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ απέναντι σε μία εξίσου ελλιπή Άλμπα που δεν είχε τον τραυματία Έρικσον και τους ασθενείς Σίκμα και Μπλατ. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας προηγήθηκε 44-31 στο 26ο λεπτό έχοντας ως άξονα τον ασταμάτητο Ζούσμαν με τη Φενέρ να μειώνει μέχρι τους 5 (52-57 στο 33ο λεπτό) χάρη στον Μαμούτογλου. Όμως σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντα από Λο και Σμιθ κράτησαν για την Άλμπα μία απόσταση ασφαλείας.

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 1, Ακπινάρ 5 (1), Μαμούτογλου 16 (4), Χένρι 5 (1), Πίερ 9, Μπαρτέλ 3 (1), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 8, Φλόιντ 1, Μπούκερ 4, Πολονάρα

Άλμπα (Γκονζάλεζ): Λο 9 (3), Ντα Σίλβα 8, Σμιθ 14 (4), Ντελόου 5 (1), Ματίσεκ, Κουμάτζε 4, Τίμαν, Ζούσμαν 20 (5), Λάμερς 6