Euroleague Day 32: Κλειδώνει τα πλέι-οφ η Μονακό, τα... αποχαιρετούν Μπασκόνια, Φενέρμπαχτσε

Η Μονακό συνεχίζοντας το σερί των πολύ καλών εμφανίσεων νίκησε και τη Μπασκόνια και ουσιαστικά την έθεσε νοκ-άουτ από τη διεκδίκηση μιας θέσης στην 8αδα ενώ το ίδιο έκανε η Μπαρτσελόνα που «κλείδωσε» την 1η θέση και σχεδόν εξαφάνισε τις ελπίδες της Φενέρμπαχτσε.

Μονακό – Μπασκόνια 78-68

«Στασίδι» στην 8αδα της βαθμολογίας έπιασε η Μονακό μετά τη νέα, τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας, νίκη της επί της Μπασκόνια στο «Πριγκιπάτο». Παράλληλα σχεδόν εκμηδένισε τις πιθανότητες των Βάσκων για 8αδα αφού η ομάδα του Σπάχια έχει μόνον ένα ακόμη αγώνα να δώσει. Η αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους μετά την πρώτη περίοδο όταν με τους Τόμας και Μπέικον έχτισε μια καλή διψήφια διαφορά και απλά στο 2ο ημίχρονο τη διατήρησε σε επίπεδα ασφαλείας.

Μονακό: Λι 7 (1), Μπέικον 14 (2), Βέστερμαν 5 (1), Τόμας 16, Ντιαλό 10, Μότουμ, Μοτιεγιούνας 7 (1), Ουαταρά, Χολ 10, Τζέιμς 9 (1)
Μπασκόνια: Μπάλντγουιν 8, Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς 5 (1), Γκρέιντζερ 13 (3), Φοντέκιο 8 (1), Ίνοτς 6, Κοστέλο 6, Πίτερς 15 (1), Γκιεντράιτις 3, Κούρουκς

Άλμπα Βερολίνου – Ερυθρός Αστέρας 74-70

Η… άνιωθη Άλμπα την έκανε τη ζημιά της στον Ερυθρό Αστέρα αφού πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη. Νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της 8ης θέσης για την οποία κατά πως φαίνεται θα παλέψει μέχρι το τελευταίο ματς μαζί με Μπάγερν και τον Αστέρα. Το ματς ήταν ντέρμπι με εξαίρεση ένα διάστημα στη 2η περίοδο όταν η Άλμπα ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά (28-17). Ο Αστέρας ισοφάρισε 61-61 στο 34ο λεπτό αλλά στο τελευταίο δίλεπτο Ντελόου και Λάμερς πέτυχαν καθοριστικά καλάθια για το 72-67, το τρίποντο του Νταβίντοβατς μείωσε 72-70 αλλά βολές του Σίκμα στα 22’’ έγραψαν το τελικό 74-70.

Άλμπα Βερολίνου: Λο 22 (3), Ντα Σίλβα 2, Σμιθ 17 (3), Ντελόου 2, Ματίσεκ 2, Νίκιτς, Κουμάτζε 7, Σίκμα 13 (1), Ζούσμαν 7 (1), Λάμερς 2
Ερυθρός Αστέρας: Λαζάρεβιτς, Ουόλτερς 18, Νταβίντοβατς 11 (3), Μίτροβιτς 5, Κάλινιτς 13, Ντόμπριτς 12 (2), Ιβάνοβιτς 2, Μάρκοβιτς 3, Ουάιτ 4, Κούζμιτς 2

Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 88-67

Και μαθηματικά εξασφάλισε την 1η θέση της κανονικής περιόδου η Μπαρτσελόνα που νίκησε στο… ρελαντί τη δίχως Ντε Κολό και ηθικό Φενέρμπαχτσε. Για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ο αγώνας ήταν τυπική διαδικασία και τον κέρδισε με κεκτημένη ταχύτητα χάρη στη φοβερή εμφάνιση από Μίροτιτς και Αμπρίνες. Όσο για τη Φενέρ, έχει πλέον απειροελάχιστες και μόνο μαθηματικές ελπίδες να προλάβει την 8αδα των πλέι-οφ.

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 6, Έξουμ 5, Μαρτίνεζ 3 (1), Σμιτς 6, Χέις 7 (1), Λαπροβίτολα 7 (1), Αμπρίνες 18 (6), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 18 (4), Καισέδο 7, Μπονίγια, Καλάθης 5 (1)
Φενέρμπαχτσε: Σαγιόκ 2, Απκινάρ 11 (3), Μαμούτολου 4 (1), Χένρι 5 (1), Πίερ 8 (2), Μπαρτέλ 2, Γκούντουριτς 15 (2), Βέσελι 8, Φλόιντ 3, Μπούκερ 6, Πολονάρα 3