Euroleague, Day 32: Το Μιλάνο άλωσε την Πόλη και σχεδόν «κλείδωσε» το ζευγάρι Ολυμπιακός - Εφές στα πλέι-οφ

Μπορεί η Αναντολού Εφές να «έκλεισε» με 15 πόντους το ημίχρονο, αλλά η… αλάνθαστη Αρμάνι Μιλάνο του δευτέρου ημιχρόνου υπέταξε τους Τούρκους και πήρε το διπλό στην Κωνσταντινούπολη. Ίδιο σκηνικό-ανατροπής και στο Ισραήλ, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει το πάνω χέρι της αναμέτρησης στην τρίτη περίοδο και να ανοίγει τη διαφορά του σκορ, αλλά η Μακάμπι τα ανέτρεψε όλα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη!

Αναντολού Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 77-83

Με ένα δυναμικό ξεκίνημα και 9 πόντους προβάδισμα (30-21), η Εφές, επέβαλε το ρυθμό της στην Αρμάνι. Με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, η ομάδα του Αταμάν διεύρυνε περαιτέρω τη διαφορά του σκορ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 51-36. Οι 15 πόντοι διαφοράς, δημιούργησαν μαξιλαράκι ασφαλείας για τους Τούρκους, με τον Βασίλιε Μίσιτς στους 15 πόντους και τον Άντριεν Μόερμαν στους 13… δεν είχε τίποτα να φοβάται

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλό τέμπο μετά το ημίχρονο θέλοντας να… τρομάξουν την Αναντολού και αυτό έκαναν. Με ένα επί μέρους, 17-3 η Αρμάνι βρήκε ξανά «σφυγμό» στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα ενός πόντου με τον Κάιλ Χάινς στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου!

Η τέταρτη περίοδος ήταν εξ ολοκλήρου των Ιταλών, καθώς με πολύ «σκληρές» άμυνες δεν έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και σφιχταγκάλιασαν την 17η νίκη τους!

Το παράδοξο του δεύτερου είναι τα ΜΗΔΕΝ λάθη της ομάδας του Έτορε Μεσίνα η οποία υπέταξε το σύνολο του Αταμάν και ουσιαστικά «κλειδώνει» το ζευγάρι του Ολυμπιακού με την Εφές για τα πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκοι» με μία νίκη κατακτά την 4η θέση, ενώ αν κάνει το δύο στα δύο, ελπίζει σε μία νίκη της Αρμάνι Μιλάνο για να βρεθεί στην τρίτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 10 (2), Μπομπουά 4 (1), Μπράιαντ 2, Γκαζί, Μοερμάν 16 (3), Πλάις 4 (1), Μίτσιτς 27 (3), Άντερσον 5, Ντάνστον 9 (1), Σίμον
ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 10, Γκραντ, Ροντρίγκεζ 12 (3), Ταρζιούσκι 4, Ρίτσι 3 (1), Χολ 13 (1), Ντιλέινι 3 (1), Σιλντς 12, Χάινς 9, Μπεντίλ 3 (1), Ντατόμε 14 (2)

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 75-74

Με τον Γιαμπουσέλι να κάνει «τρομακτικό ξεκίνημα με τους Μαδριλένους, σκοράροντας 14 πόντους από την πρώτη κιόλας περίοδο της αναμέτρησης, η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με ένα πόντο στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου! Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και το δεύτερο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει 44-41 υπέρ των Ισπανών.

Αμφότερες ομάδες, με πολλή προσοχή και τις άμυνες τους για οδηγό, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ανοίξει την ψαλίδα και έτσι συμπορεύτηκαν στο σκορ. Στο κλείσιμο της περιόδου η «βασίλισσα» βρήκε ένα προβάδισμα 7 πόντων (66-59) και έκαναν τη δουλειά των γηπεδούχων δυσκολότερη. Με τον Έβανς να είναι ο ενορχηστρωτής της Μακάμπι, η Ισραηλινή ομάδα μείωσε ξανά τη διαφορά και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Ρεάλ «πέταξε» στα σκουπίδια την πρώτη της επίθεση, ενώ οι γηπεδούχοι με δύο βολές του Ουίλμπεκιν πήρε προβάδισμα (75-74). Με τον Τόμας Ερτέλ να γίνεται ο μοιραίος παίκτης του αγώνα, με κακές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις και αβίαστα λάθη η Μακάμπι πέτυχε την ανατροπή και επικράτησε με 75-74.

Τα δεκάλετπα: 20-21, 41-44, 59-66, 75-74

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ουίλμπεκιν 14 (2), Έβανς 19 (3), Καλέιρο 2, Ουίλιαμς 11 (1), Ρέινολντς 12, ΝτιΜπαρτολομέο, Τόμας, Νάναλι 14 (2), Ζίζιτς 3, Ζιβ
ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος 7 (1), Ερτέλ 11 (3), Ρούντι 2, Χάνγκα 8, Ντεκ 10 (1), Πουαριέ 13, Ταβάρες 6, Γιουλ 3, Γιαμπουσέλ 14 (4), Τόμπκινς