Σερί 32-0 από τον Παναθηναϊκό στη Ρόδο με τον Κολοσσό και άνετη νίκη (88-64)

Για 22’ λεπτά έμοιαζε να βρίσκεται ακόμη στο… ΣΕΦ έρμαιο των ορέξεων του Ολυμπιακού. Όταν όμως είδε τα… σκούρα βγήκαν μπροστά οι προσωπικότητες και “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες το ματς.

Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε μέσα σε ένα 10λεπτο ένα ματς που εξελισσόταν από εφιάλτης σε περίπατο αφού διέλυσε τον Κολοσσό με 88-64 χάρη στο άνευ προηγουμένου σερί 28-0 που έτρεξε από το 22ο μέχρι το 33ο λεπτό.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν τον αγώνα νωθρά αμυντικά επιτρέποντας κυρίως στους παίκτες πάγκου του ελλιπούς Κολοσσού (δεν έπαιξαν ο Αμερικανός γκαρντ Ουίλιαμς και ο Γάλλος φόργουορντ Τιλί) να βρει ρυθμό και μετά το αρχικό εις βάρος του 3-10 να πάρει τα ηνία του ματς.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα με επιμέρους σκορ 13-1 στις αρχές της 2ης περιόδου με τους Χατζηδάκη και Φλόιντ ξέφυξαν 32-24 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-33 με τους παίκτες πάγκου τους να βάζουν 29 πόντους έναντι μόλις 6 του Παναθηναϊκού.

Ο Κολοσσός κράτησε τα ηνία στο σκορ μέχρι τις αρχές της 3ης περιόδου όταν προηγήθηκε με +9 (42-33) και 48-40 στο 22ο  λεπτό. Τελευταίο του προβάδισμα ήταν το 51-48 αφού στη συνέχεια οι γηπεδούχοι… έφυγαν από το γήπεδο.

Ο Παναθηναϊκός αρχικά με τους Νέντοβιτς και Μέικον και στη συνέχεια με τον Ουάιτ έτρεξαν ένα άνευ προηγουμένου ιστορικό αν μη τι άλλο 32-0 σερί (!) και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 48-51 σε υπέρ τους 80-51 μέσα σε σχεδόν 12,5 αγωνιστικά λεπτά τελειώνοντας μία και καλή τον αγώνα.