Λαύριο - Άρης 68-64: Πρώτη νίκη μέσα στο 2022 με κομβικό Μουράτο στο φινάλε (video)

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, το Λαύριο πέτυχε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2022, επικρατώντας με 68-64 του Άρη.
Το Λαύριο απέχει σίγουρα από την περσινή του εικόνα και αυτό ήταν εμφανές από το γεγονός ότι είχε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια μέσα στο 2022, όπως και από το γεγονός οτί δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον λαβωμένο Άρη. Τελικά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 68-64 στο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Basket League, χάρις στο επιθετικό κρεσέντο του Βασίλη Μουράτου στο φινάλε και σημείωσε την πρώτη της φετινή νίκη.

Ρασάντ Βον (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Βασίλης Μουράτος (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Τζάρετ Σάβατζ (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) συνέθεσαν την πρωταγωνιστική τριπλέτα για τους νικητές. Άντονι Κάουαν (19 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σακούρ Τζούστον (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Έρικ Λόκετ (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) τράβηξαν το κάρο για τους «κιτρινόμαυρους», που στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Χάνλαν, Σιδηροηλία, Σχίζα και Κέλι, που έχει μεταβή στις ΗΠΑ

Με προσωπική μονομαχία μεταξύ του Ρασάντ Βον (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ) και του Άντονι Κάουαν (7 πόντοι, 3 ριμπάουντ) έμοιαζε η πρώτη περίοδος, η οποία έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με την ελάχιστη τιμή διαφοράς (19-18).

Ισορροπημένο και το δεύτερο δεκάλεπτο, με καμία από τις ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (36-36, 20'). Το Λαύριο ήταν πιο εύστοχο από την περιφέρεια, μετρώντας 6/12 τρίποντα, ενώ ο Άρης ήταν πιο αποτελεσματικός μέσα στη ρακέτα, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με 9/18 δίποντα.

Παρόμοιo το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα, με το ρυθμό να πέφτει αισθητά, αλλά και με τις δύο ομάδες να εξακολουθούν να πηγαίνουν χέρι-χέρι.

Με ένα σερί 9-0, η ομάδα του Καστρίτη πήρε προβάδισμα με 58-51 (35'), ωστόσο, οι γηπεδούχοι, με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Βασίλη Μουράτου, προσπέρασαν με 61-60, 1 λεπτό και 37 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ακολούθησε ενα γκολ-φάουλ του Ρασάντ Βον και ένα αστοχο τρίποντο του Ζίριους Ουίλιαμς. Νέο φάουλ, με τον Μουράτο να κάνει το 2/2 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και να διαμορφώνει το 66-62, 16" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ο Λόκετ πέτυχε ένα λέι απ με τον προπονητή του Άρη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Τζάρετ Σάβατζ επιχείρησε ένα τρίποντο, αλλά δεν βρήκε στόχο, όμως έκλεψε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του Ουίλιαμς, που είχε μαζέωει το ριμπάουντ, και κάρφωσε για το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-36, 48-46, 68-64