Έριξε 100άρα στο Λαύριο και φουλάρει για Final 4 o Ολυμπιακός! (video)

Ένα επιμέρους 29-6 στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να πάρει τη 13η φετινή του νίκη στην Basket League o Ολυμπιακός, που στρέφει πια το ενδιαφέρον του στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας
Το Λαύριο κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 29-6 στην τρίτη περίοδο και τελικά επικράτησαν με 101-58 στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 15η αγωνιστική της Basket League. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λιβιό Ζαν Σαρλ, που πέτυχε double-double με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ αλλά και από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, που μέτρησε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, υπέπεσε όμως σε 6 λάθη. Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, μοναδικός διψήφιος ήταν ο Νίκος Περσίδης, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στρέφουν πια όλο τους το ενδιαφέρον στο επερχόμενο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου αντιμετωπίζουν την ΑΕΚ στο δεύτερο χρονικά ημιτελικό (18/02, 20:00).

Ο Λιβιό Ζαν Σαρλ, ο οποίος είχε αγωνιστεί μόλις 3 λεπτά κόντρα στην Μπασκόνια, ενώ δε χρησιμοποιήθηκε καθόλου απέναντι στην Εφές, στα δύο τελευταία ματς του Ολυμπιακού στην Euroleague δηλαδή, ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και πέτυχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, βοηθώντας την ομάδα του να προηγηθεί με 20-15 (10').

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με 8 πόντους (26-18, 11'30"), όμως το Λαύριο αρχικά ισοφάρισε σε 26-26 (14'13"), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε στο +4 (40-36, 18'10"). Ένα 5-0 από τα χέρια του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και του εξαιρετικού Μιχάλη Λούντζη, οδήγησε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (41-40). Ο νεαρός γκαρντ του Ολυμπιακού μέτρησε 11 πόντους (1/1 δίποντα,  2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), δύο ριμπάουντ, μία ασίστ, δύο λάθη και ένα κλεψίμο στο πρώτο μέρος και ήταν ο μοναδικός διψήφιος παίκτης στο παρκέ.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν το γκάζι μετά την ανάπαυλα και τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 29-6 στην τρίτη περίοδο, ξεμπέρδεψαν με την υπόθεση νίκη. Διαδικαστικό χαρακτήρα και επιμέρους σκορ 31-12 είχε η τελευταία περίοδος, αφού ο μεν Ολυμπιακός σκεφτόταν ήδη τον πρώτο διεκδικούμενο τίτλο της χρονιάς στο προσεχές Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, το δε Λαύριο σκεφτόταν τη διακοπή τριών εβδομάδων που ακολουθεί και θα του δώσει την ευκαιρία να ανασυνταχθεί, αφού πια έχει υποχωρήσει στο 5-9.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-40, 70-46, 101-58