EuroLeague, εξ αναβολής: 5/5 μέσα στο 2022 η Φενέρ, έγραψε αρνητική ιστορία η Ρεάλ

Το… τρένο της Φενέρμπαχτσε μέσα στο 2022 παρέσυρε στις ράγες του και την πρωτοπόρο και προερχόμενη από 9 σερί νίκες στη διοργάνωση Ρεάλ στο ένα από τα δύο εξ αναβολής ματς της Ευρωλίγκα.

Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ 66-51

Βραδιά πολλών ρεκόρ στην Ulker Arena όπου η Φενέρμπαχτσε παρά τις συνεχιζόμενες απουσίες των δύο της ηγετών Ντε Κολό και Βέσελι «κατάπιε» και τη Ρεάλ με 66-51 σε ένα ματς αποθέωση για τους γηπεδούχους που έπαιξαν με περίσσιο πάθος απέναντι σε μία Ρεάλ που… δεν βλεπόταν.

Η «βασίλισσα» προηγήθηκε 8-2 στο 4ο λεπτό αλλά στα επόμενα 6 δέχθηκε 17-0 σερί από τη Φενέρμπαχτσε και την… πήρε η κάτω βόλτα. Έβαλε με το ζόρι 17 πόντους στο ημίχρονο (σκορ 27-17) όπου καταγράφηκαν ένα… σωρό ρεκόρ. Οι 44 πόντοι είναι ισοφάριση του 4ου χειρότερου συνόλου πόντων 1ου ημιχρόνου σε αγώνα της διοργάνωσης ενώ οι 17 πόντοι της Ρεάλ είναι φυσικά ιστορικό χειρότερο δικό της και 5ο χειρότερο κάθε ομάδας στην ιστορία της διοργάνωσης σε 1ο ημίχρονο.

2021-22

ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΠΟΝΤΟΙ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ (μία ομάδα)

2016-17

Η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (48-30) στο 30’ με τη Ρεάλ να βάζει τελικά μόλις 51 πόντους, επίδοση που είναι το 2ο χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία της στη διοργάνωση.

2019-20

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπιρσέν, Ακπινάρ 6 (2), Μαμούτολου 10 (2), Χένρι 8, Πίερ 10, Γκούντουριτς 12 (1), Φλόιντ 9, Μπούκερ 6, Πολονάρα 5 (1), Ντουβερίογλου

ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος 2, Κοσέρ 2, Νούνιεθ 3 (1), Ράντολφ, Ρούντι 9 (2), Αμπάλδε, Αλοσέν 4, Πουαριέ 2, Ταβάρες 14, Γιουλ 12 (2), Γιαμπουσέλ, Τόμπκινς 3 (1)

Ζαλγκίρις Κάουνας – Αρμάνι Μιλάνο 70-74

Ζορίστηκε αλλά τα κατάφερε στο Κάουνας απέναντι στην ουραγό Ζαλγκίρις η Αρμάνι που επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τη Φενέρμπαχτσε. Το ματς ήταν κλειστό, ντέρμπι με την Αρμάνι να το «καθαρίζει» στο τελευταίο πεντάλεπτο χάρη στην εμπειρία των Χάινς και Ντιλέινι αλλά και την άμυνά της καλύπτοντας έτσι τις απουσίες των Μήτογλου, Σιλντς, Ντατόμε, Μορασκίνι.

Όσο για τη Ζαλγκίρις, για δεύτερη φορά στη σεζόν (η πρώτη ήταν στο ξεκίνημα) μετράει πλέον 9 σερί ήττες.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ουέμπστερ 4, Μπλαζέβιτς, Λεκάβιτσιους 16, Νέμπο 3, Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας 8 (2), Μιλάκνις 5 (1), Κάβανο 13 (3), Γκιφάι 2, Λοβέρν 8, Ουλάνοβας 9 (1)

ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 3, Γκραντ, Ροντρίγκεζ 10 (1), Ταρζιούσκι, Ρίτσι 2, Χολ 5 (1), Ντιλέινι 20 (4), Ντάνιελς 15 (4), Αλβίτι 3 (1), Χάινς 11, Μπεντίλ 5 (1)