Ξέσπασε μετά από 8 συνεχόμενες ήττες η Μακάμπι και υπέταξε τον Ολυμπιακό με 84-69 (video)

Κακή εμφάνιση από τον Ολυμπιακό και ήττα με 84-69 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, που ανέκαμψε μετά από 8 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στην Euroleague.
Δεύτερο συνεχόμενο (εκτός έδρας) στραβοπάτημα για τον Ολυμπιακό στην Euroleague το 2022, που μετά τη Φενέρμπαχτσε, ηττήθηκε και από τη Μακαμπί Τελ Αβίβ με 84-69, στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 22η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, παρόλο που προερχόταν από απραξία 17 ημερών, γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από 8 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, έχοντας σε πολύ μεγάλα κέφια τον Άντε Ζίζιτς (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο). Από πλευράς «ερυθρολεύκων» ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης (13 πόντοι, 2 ριμπάουντ).

Το πρώτο πεντάλεπτο δεν κύλησε καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό, που είχε βρει μόλςι 4 πόντους, όλους από τα χέρια του Κώστα Παπανικολάου, φανερά μπλοκαρισμένος από την πιεστική άμυνα της Μακάμπι, που είχε προηγηθεί και με 10-2 (4'). Η κατάσταση βελτιώθηκε ασιθητά στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, ωστόσο, η ομάδα του «λαού», με πρωταγωνιστή τον Άντε Ζίζιτς, κράτησε το πάνω χέρι (19-16, 10').

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα στο παρκέ προσέφερε μεγαλύτερη ηρεμία στο παιχνίδι των «ερυθρολεύκων», ενώ Σακίλ ΜακΚίσικ και Γιώργος Πρίντεζης έδωσαν πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 28-23 στο 15', όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, βλέποντας τον Κροάτη σέντερ της Μακάμπι να σημειώνει 7 διαδοχικούς πόντους το τελευταίο ενά μισή λεπτό του ημιχρόνου. Να σημειώσουμε ότι στο πρώτο μέρος η ελληνική ομάδα είχε μόλις 8/20 δίποντα και 4/11 τρίποντα.

Το πάρτυ του Ζίζιτς στη ρακέτα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, με τον ίδιο να μετρά πια 23 (!) πόντους και να χαρίζει στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα στο ματς (55-45 στο 25'). Ακολούθησε ένα σερί 5 πόντων από τους «ερυθρόλευκους», με τον Κώστα Σλούκα να βάζει το πρώτο του σουτ εντός πεδιάς στο 28' (σσ. είχε προηγουμένως ευστοχήσει σε δύο βολές), ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πειραιώτες στο -10 (66-56).

Η κατάσταση ξέφυγε εντελώς από τον έλεγχο των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα που έκαναν απανωτά λάθη και άστοχα σουτ, αφήνοντας την Μακάμπι να ξεμακρύνει με 15 πόντους (72-57) στο 33', παρόλο που ο Ζίζιτς είχε παρκαριστεί στον πάγκο από το 25ο λεπτό μέχρι και το 35ο λεπτό. Το μόνο... παρήγορο για τον Ολυμπιακό, που τελείωσε το ματς με 6/22 τρίποντα (27.3%) και 15 λάθη, είναι ότι η ομάδα του «λαού» δεν κατάφερε τελικά να καλύψει τη διαφορά των 17 πόντων (90-73) από το ματς του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69