Σπουδαίος Ολυμπιακός, πήρε με 87-84 το θρίλερ στο Καζάν και σταμάτησε το σερί της Ούνικς (video)

Μεγάλο διπλό, μετά από παράταση, για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Ούνικς Καζάν.
Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης έγινε στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης πράξης της 13ης αγωνιστικής της Euroleague, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Ούνικς Καζάν με 87-84 (77-77 κ.ά). Κάπως έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δεύτερο διαδοχικό διπλό, μετά το ματς στο Μιλάνο και έβαλαν στοπ στο σερί τεσσάρων νικών που έτρεχε η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να κατακτήσει το 9ο ροζ φύλλο της, σε ένα παιχνίδι που σούταρε με μόλις 24.3% ευστοχία από την περιφέρεια (9/37 τρίποντα). Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν για μία ακόμα φορά ο πολυτιμότερος παίκτης της ελληνικής ομάδας, μετρώντας 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα!

Double score και κάτι παραπάνω (13-6) είχε η Ούνικς Καζάν στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τον Μάριο Χεζόνια να ξεκινάει ζεστός με 6 πόντους (2/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο. Το δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 20-17. Ο Ολυμπιακός βρήκε επτά πόντους από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», ενώ ήταν ιδιαίτερα άστοχος από την περιφέρεια (0/6 τρίποντα).

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν, 20-20, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με έμμεσο τρίποντο του Χασάν Μάρτιν και τρέχοντας ένα επιμέρους 12-4 μέχρι το 15', κατάφεραν να προσπεράσουν με 29-24. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς για τους φιλοξενούμενους έφτασε στο +7 (40-33 στο 19'), όμως ο Λορέντζο Μπράουν έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός καλαθιού (42-40) πριν την ανάπαυλα. Να σημειώσουμε ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε και τους δώδεκα παίκτες του στο πρώτο μέρος (σσ. μόλις για 15" αγωνίστηκε ο Κουίνσι Έισι).

Οι Ρώσοι ξαναπήραν τα ηνία, με τον Αϊζάια Κάαναν να βάζει τους 10 (3/3 τρίποντα) από τους 22 πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο. Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στο +3 (62-59, 30').

Σάσα Βεζένκοφ και Κώστας Σλούκας πέτυχαν διαδοχικά τρίποντα, ενώ αμέσως μετά ο διεθνής γκαρντ έκλεψε τη μπάλα και τελείωσε τη φάση για το 67-64 του Ολυμπιακού στο 31'30". Πέντε προσωπικοί πόντοι του Χεζόνια, που είχε σιγήσει μετά το καλό ξεκίνημα, έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσια, 69-69, στο 34', όμως ο Βεζένκοφ απάντησε με νέο μακρινό σουτ. Ισοπαλία στο 72-72, 2'44" πριν το φινάλε, ισοπαλία και στο 75-75 (39') μετά από εκατέρωθεν τρίποντα από Ντόρσεϊ και Κάαναν. Σειρά των Μουσταφά Φαλ και Τόνι Τζεκίρι να ανταλλάξουν καλάθια, διαμορφώνοντας το 77-77, με 12 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Η Ούνικς έβγαλε την άμυνα μετά το διπλό τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο με ένα γρήγορο 4-0 και κράτησε την Ούνικς χωρίς σκορ για τριά μισή λεπτά, με τον Λορέντζο Μπράουν να μειώνει τελικά σε 81-79 και 83-81. Ο Βούλγαρος φόργουορντ του Ολυμπιακού ευστόχησε σε ένα κομβικό τρίποντο, 29" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, γράφοντας το 86-81 και κλειδώνοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77 (κ.ά), 84-87