Πρώτη νίκη (77-67) με ζόρι για την Εθνική επί της Λευκορωσίας στο Αλεξάνδρειο

Μπορεί το όνομα του αντιπάλου να προδίκαζε εύκολη επικράτηση όμως η Εθνική μας ζορίστηκε για να κάνει σεφτέ στις νίκες για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023 μπροστά σε 3.000 θεατές στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο.

Αν κρατάει κάτι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από την πρώτη του νίκη που μειώνει αισθητά το άγχος ενόψει της συνέχειας και των δύο αγώνων με την Τουρκία τον Φλεβάρη του 2022 είναι η αντίδραση που έβγαλαν οι διεθνείς όταν η Λευκορωσία έδειξε απειλητική, η προσπάθεια και το πάθος τους (παρά τα πολλά λάθη) στην άμυνα και η εμφάνιση για τους «άγουρους» με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα Γόντικα και Καλαϊτζάκη.

Η ομάδα του Μανωλόπουλου ξεκίνησε το ματς με νευρικότητα, πολλά χαμένα ριμπάουντ και έλλειψη συνεννόησης στην άμυνα με αποτέλεσμα η Λευκορωσία με τον Παραχούσκι να πάρει τα ηνία στο σκοράρισμα και να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι τις αρχές της 2ης περιόδου (23-21 στο 13’10’’). Σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Κασελάκη, η άνοδος του Γόντικα αμυντικά και η οργάνωση του Γκίκα που μοίραζε ασίστ άλλαξε την εικόνα της ομάδας μας.

Με επιμέρους 17-5 προσπέρασε 38-28 και έκλεισε το ημίχρονο στο 38-32 αλλά η Λευκορωσία δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε με επιμέρους 9-2 στην 3η περίοδο 42-41 (24’10’’) και επέστρεψε και δεύτερη φορά όταν η Εθνική μας ξέφυγε ξανά με 10 (58-48) στο τέλος της τρίτης περιόδου αφού με τρίποντο του Μπλίζνιουκ στο 33’ πλησίασε σε απόσταση βολής (62-60)!

Σε εκείνο το σημείο όμως 6/6 βολές από Λούντζη και Καλαϊτζάκη έκαναν το 71-62 ενώ καλάθια του Αγραβάνη κράτησαν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας με την Εθνική να παίρνει τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ: Γκίκας 7 (2), Π.Καλαϊτζάκης 5, Γόντικας 13, Κασελάκης 14 (1), Λούντζης 12 (1), Αγραβάνης 14 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης, Κατσίβελης 4, Καββαδάς, Μουράτος 5, Ρογκαβόπουλος

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Ντοντού, Μπλίζνιουκ 17 (4), Μικούλσκι 2, Παραχούσκι 15, Σάλας 17 (2), Αλάντκα 3 (1), Μπελιάνκου 2, Ερνάντεζ, Σίτνικ, Σταμπρούσκι 11 (3), Στούμπεντα