Black-out Ολυμπιακού στην 4η περίοδο και 0/4 εκτός έδρας, άνετο 88-69 η Εφές

Μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου ο Ολυμπιακός κοιτούσε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρωλίγκα Εφές αλλά στην 4η περίοδο τα… έκλεισε και έφαγε τα μούτρα του στο σκοτάδι.

Ένα καταστροφικό επτάλεπτο στην 4η περίοδο ήταν αρκετό για να γκρεμίσει όσα έχτιζε στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα. Οι ερυθρόλευκοι έπαθαν επιθετικό black-out αφού έκαναν επτά λεπτά να πετύχουν καλάθι και 6,5 να βάλουν έστω έναν πόντο και έτσι το εύθραυστο υπέρ της Εφές 68-66 έγινε 81-67 με επιμέρους 13-1 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Στο διάστημα αυτό ο Ολυμπιακός είχε 0/6 εντός πεδιάς σουτ και 4 λάθη, το όλο 10 σερί χαμένες επιθέσεις ενώ παράλληλα έδωσε με τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ πολλές δεύτερες ευκαιρίες στην τουρκική ομάδα η οποία δεν τις άφησε ανεκμετάλλευτες.

Το παιχνίδι μέχρι το 30 εξελισσόταν λίγο έως πολύ στα μέτρα του Ολυμπιακού αν και αμυντικά δεν είχε τη συνήθη σκληράδα του. Προηγήθηκε 12-8 και 17-10 με άξονες τους Φαλ και Βεζένκοβ και παρά την αντίδραση της Εφές με τον ασταμάτητο Μπομπουά οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 14ο λεπτό (34-29). Όμως οι γηπεδούχοι με τον Μπομπουά να «χτυπάει» στο τρανζίσιον και επιμέρους 11-4 προσπέρασαν 40-38 και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς.

Ο Ολυμπιακός παρά το ξύπνημα του Λάρκιν στην 3η περίοδο που έκανε το 63-56 (27’23’’) απάντησε με Βεζένκοβ και Φαλ μειώνοντας στον πόντο (63-62 στο 28’27’’) και 68-66 στο 30’ αλλά μέχρι εκεί…

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 10 (1), Μπομπουά 29 (7), Σίνγκλετον 3 (1), Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μοερμάν 9 (1), Πλάις 2, Μίτσιτς 19 (1), Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 4, Σίμον 8 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ουόκαπ 9 (1), Ντόρσεϊ 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15, Σλούκας 5 (1), Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 17 (2), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 4