Μεγάλο διπλό ο Ιωνικός, 61-59 το Λαύριο που αυτοκτόνησε

Τήρησε την… παράδοση ο Ιωνικός που όπως και πέρυσι έτσι και φέτος άλωσε την έδρα του Λαυρίου με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Μέχρι το 34ο λεπτό του αγώνα στο κλειστό του Λαυρίου η τοπική ομάδα δίχως να εντυπωσιάζει και με εμφανή τα σημάδια της κούρασης από τον αγώνα του BCL είχε το πάνω χέρι στον αγώνα της με τον αποδεκατισμένο από ξένους Ιωνικό. Ήταν μπροστά στο σκορ με 55-44 και όλα έδειχναν άνετη νίκη.

Όμως η ομάδα της Νίκαιας σαν… κόμπρα χτύπησε την κατάλληλη στιγμή. Μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ συνεχώς μετά το 5ο λεπτό αλλά όταν βρήκε το Λαύριο να μην έχει δυνάμεις το τιμώρησε. Αρχικά με τους Μουσταφά και Αθηναίου μείωσε 59-55 και στη συνέχεια με δύο καρφώματα του Όουενς ισοφάρισε 59-59 στο 39ο λεπτό.

Το Λαύριο που τα… έσπασε χάνοντας την ψυχραιμία του, έμεινε άποντο στο τελευταίο τρίλεπτο και ο Τζέρμαν με βολές στα 36’’ έγραψε το τελικό 61-59 αφού στην τελευταία του επίθεση το Λαύριο αστόχησε ξανά με τους Λιούις και Μουράτο σε σουτ τριών πόντων.

ΛΑΥΡΙΟ: Λιούις 8, Κάρτερ 7 (1), Μουράτος 11 (1), Κακλαμανάκης 7, Γκόινς 4, Νικολαϊδης, Σμιθ 8, Αμινού 7 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μουσταφά 13 (2), Κολοβέρος 2, Τζέρμαν 16, Όουενς 8, Χουγκάζ 9, Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος, Αθηναίου 10 (2), Γόντικας, Γκιουζέλς 3 (1)