Ολυμπιακός - Μονακό 86-65: Η άμυνα έφερε την ανατροπή και το ΣΕΦ έμεινε ξανά απόρθητο! (video)

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους; Ο Ολυμπιακός πρώτα με την άμυνα και ύστερα με την επίθεση υποχρέωσε τη Μονακό σε ήττα με 86-65 και κράτησε το αήττητο στην έδρα του στην Euroleague!
Αγνοεί τη λέξη ήττα όταν παίζει στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, ο οποίος κυριάρχησε με 86-65 απέναντι στην Μονακό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague και έκανε το 6/6 στην έδρα του!

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι στα 3/4 της αναμέτρησης, με 5 παίκτες να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων. Double-double με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ από τον Βεζένκοφ, αλλά MVP της βραδιάς αναδείχθηκε ο Ντόρσεϊ με τη στατιστική του να γράφει 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες.

Κατώτερος των προσδοκιών ο Μάικ Τζέιμς με 7 πόντους (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), 8 ασίστ αλλά και 5 λάθη, δεν κατάφερε να βοηθήσει τους Μονεγάσκους, το αντίθετο θα έλεγε κανείς.

Η Μονακό ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 16 πόντους μέσα σε τρία αγωνιστικά λεπτά, ενώ έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 27-17. Ντιαλό από τη μία και Παπανικολάου από την άλλη είχαν από 8 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε 5 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Το πολύ υψηλό τέμπο της πρώτης περιόδου έπεσε αισθητά στη δεύτερη, κι αυτό πιστώνεται εν πολλοίς στην άμυνα των «ερυθρολεύκων», που έγινε πιο αποτελεσματική μετά την είσοδο των Ζαν Ζαρλ, Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ. Καθώς το παιχνίδι πλησίαζε προς την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι ροκάνιζαν τη διαφορά (σσ. με 8/11 δίποντα) και πήγαν στα αποδυτήρια στο -3, 38-35. Κομβική η απόδοση του Τόμας Ουόκαπ και στις δύο πλευρές το παρκέ.

Μέσα από την καλή άμυνα ήρθε και η καλή επιθετική λειτουργία για τον Ολυμπιακό, που κυριάρχησε απόλυτα στην τρίτη περίοδο και πήρα τα ηνία, προπορευόμενος με 59-52 στο 30'.

Η ψυχολογία είχε αλλάξει χέρια, το νερό είχε μπει στ'αυλάκι και οι «κόκκινοι» προσέφεραν όμορφο θέαμα στην τέταρτη περίοδο, αποζημιώνοντας το κοινό που τους στήριξε ένθερμα για ένα ακόμα παιχνίδι.