Λαύριο - Νίζνι Νόβγκοροντ 95-86: Θρίαμβος μετά από παράταση με 35άρη Κάρτερ (video)

Δεύτερη ευρωπαϊκή νίκη για το Λαύριο που συνεχίζει την παραμυθένια του πορεία. Όργια από τον Τάισον Κάρτερ. Σε δυσμενή θέση η Νίζνι.
Το Λαύριο χρειάστηκε 45 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Νίζνι Νόβγκοροντ με 95-86 (80-80 κ.ά) και να βελτιώσει το ρεκόρ του σε 2-1 στο Basketball Champions League, υποχρεώνοντας τους Ρώσους στην τρίτη διαδοχική τους ήττα στη διοργάνωση.

Ο Τάισον Κάρτερ ήταν χάρμα ιδέσθαι, σταματώντας στους 35 πόντους (8/12 δίπονυα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές), ενώ ακόμα μοίρασε και 6 ασίστ. Μάλιστα οι 35 πόντοι συνιστούν την καλύτερη φετινή απόδοση από όλους τους παίκτες στο BCL! Double-double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ από τον Δημήτρη Κακλαμανάκη. Γεμάτη εμφάνιση με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες από τον Βασίλη Μουράτο.

Tο Λαύριο ξεκίνησε πολύ δυναμικά και βρέθηκε να προηγείται με double-score, 26-13, στα μισά της πρώτης περιόδου. Η Νίζνι άργησε, αλλά μπήκε στο ρυθμό και πλησίασε στον πόντο, 28-27, στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν σαφώς πιο ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα. Η ανάπαυλα βρήκε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να έχει ένα προβάδισμα 5 πόντων (49-45) και τον Τάισον Κάρτερ να μετράει ήδη 21 πόντους.

Ο υψηλός επιθετικός ρυθμός έπεσε αισθητά στην τρίτη περίοδο. Η ελληνική ομάδα έμεινε για 4 ολόκληρα λεπτά χωρίς σκορ, δίνοντας στην αντίπαλό της την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 49-49 (24'). Παρά ταύτα, Κάρτερ και Αλέξανδρος Νικολαϊδης, που κλήθηκε να πάρει τη θέση του φορτωμένου με 3 φάουλ Βασίλη Μουράτου, βοήθησαν το Λαύριο να διατηρήσει ένα ισχνό προβάδισμα (62-59 στο 30').

Οι γηπεδούχοι ξεμάκρυναν με 72-63 στο 33', όμως βιάστηκαν να παίξουν με τον χρόνο, επιτρέποντας στους Ρώσους να ισοφαρίσουν σε 77-77, 59" πριν το φινάλε. Ο Τάισον Κάρτερ, που ήταν «καυτός», έδωσε ξανά τη λύση, γράφοντας το 79-77. Ο Μάρκους Λούις έκλεψε τη μπάλα, αλλά πέφτοντας στο παρκέ και μη μπορώντας να βρει ελεύθερο συμπαίκτη, υπέπεσε σε λάθος 8". Ο Σεργκέι Τορόποφ δεν μπόρεσε να ισοφραρίσει, αλλά η Νίζνι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις δε λάθεψε πίσω από τα 6.75μ, διαμορφώνοντας το 80-79 για την ομάδα του. Ο Πέτρος Γερομιχαλός κέρδισε φάουλ στην τελευταία φάση και με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλπτο ξεκίνησε με σερί 8-0 υπέρ του Λαυρίου, ενώ ο Βασίλης Μουράτος ήταν αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80 (κ.ά), 95-86