Euroleague, Day 7: Στάση… Σφαιρόπουλος για τη Μπαρτσελόνα, τρίτη σερί νίκη η Μπάγερν

Το αήττητο της Μπαρτσελόνα διακόπηκε στο Τελ Αβίβ όπου η Μακάμπι νίκησε για 4η φορά τα ισάριθμα τελευταία χρόνια επί ημερών Γιάννη Σφαιρόπουλου τους Καταλανούς και μάλιστα με διαφορά.
Στο Βερολίνο η Μπάγερν συνέχισε το σερί νικών κερδίζοντας το γερμανικό ντέρμπι με την Άλμπα ενώ η Αρμάνι έκανε περίπατο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.
Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Μακάμπι Τ.Α. - Μπαρτσελόνα 85-68
Η πρώτη ήττα της Μπαρτσελόνα είναι γεγονός, που αλλού, στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο οποίος μετράει αισίως 4 νίκες σε ισάριθμα ματς εντός έδρας ως προπονητής της «ομάδας του λαού» επί των Καταναλών. Ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος της Μακάμπι που έπνιξε την άδεια από ενέργεια Μπαρτσελόνα, προηγήθηκε 40-21, 56-34 πριν το ημίχρονο και είχε σωστή αντίδραση όταν η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μείωσε μέχρι τους 11 (65-54) αφού με 5-0 σερί στις αρχές της 4ης περιόδου «τελείωσε» το ματς.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ουίλμπεκιν 16 (2), Έβανς 9 (1), Καλέιρο 2, Ουίλιαμς 12 (1), Τέιλορ 7 (1), Ρέινολντς 10, Σόρκιν 2, Νάναλι 17 (3), Ζίζιτς 10, Ζιβ
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 8, Σανλί, Μαρτίνες, Σμιτς 2, Χέις, Λαπροβίτολα 5 (1), Χίγκινς 20 (2), Κούριτς 3 (1), Γιοκουμπάιτις 4, Μίροτιτς 17 (4), Καισέδο, Καλάθης 9 (1)

Άλμπα – Μπάγερν 69-82
Με επιμέρους σκορ 18-7 στα τέσσερα τελευταία λεπτά η Μπάγερν συνέχισε το νικηφόρο σερί της και από το 0-4 έφτασε στο 3-4 στην κατάταξη. Η ομάδα του Τρινκιέρι «καθάρισε» το ματς χάρη στην άμυνά της αλλά και την ευστοχία των Ουέιλερ-Μπαμπ και Χίλιαρντ στα τελευταία λεπτά σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 36ο λεπτό καμία ομάδα δεν είχε ξεφύγει με περισσότερους από πέντε πόντους.

ΑΛΜΠΑ: Λο 23 (3), Ντα Σίλβα 9, Σμιθ 6 (2), Ντελόου 4, Ματίσεκ, Σνάιντερ, Ολίντε 9, Τίμαν 6, Σίκμα 10 (1), Μπλατ, Ζούσμαν 2
ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 16 (2), Τόμας 4, Ουόλντεν 9 (3), Χάντερ 13, Γιαραμάζ, Λούτσιτς 3 (1), Ομπστ 3 (1), Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 9 (1), Χίλιαρντ 25 (4), Σίλινγκ

Μιλάνο – Ερ.Αστέρας 79-62
Τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων εντός έδρας ηττών από τον Ερυθρό Αστέρα έδωσε η Αρμάνι Μιλάνο και μάλιστα με τον πλέον πειστικό τρόπο. Η ομάδα του Μεσίνα μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο ματς αφού προηγήθηκε 19-2 και 24-6 στο 10λεπτο με τον Αστέρα να ξεκινάει με 3/13 σουτ και 4 λάθη. Η συνέχεια δεν ήταν πολύ διαφορετική με τη σερβική ομάδα ναι μεν να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματική επιθετικά αλλά την Αρμάνι να ελέγχει πλήρως το ματς και να φτάνει άνετα στη νίκη.

ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 5, Ροντρίγκες 5 (1), Ταρζιούσκι 10, Ρίτσι 3 (1), Χολ 8 (2), Μήτογλου 9, Ντάνιελς 12 (3), Σιλντς 18 (3), Χάινς 4, Ντατόμε 5 (1)
ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Λαζάρεβιτς 7 (1), Ουόλτερς 2, Ουσκόκοβιτς 6, Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 17, Λάζιτς, Κάλινιτς 8 (1), Ντόμπριτς 13 (1), Χόλινς 6 (1), Κούζμιτς 3, Τσίρμπες