Περιστέρι - Μπάκεν Μπέαρς 85-83: Με από μηχανής θεό τον Ίαν Μίλερ

Πήγε να χάσει δικό του ματς το Περιστέρι, αλλά ο Ίαν Μίλερ έσωσε την κατάσταση στο φινάλε!
Την πρώτη του νίκη στο FIBA Europe Cup πέτυχε το Περιστερί, υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Λιόλιου, επικρατώντας με 85-83 των Μπάκεν Μπέαρς, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση, ωστόσο, οι Δανοί πήγαν να κάνουν τρομερή ανατροπή. Για καλή τύχη της ελληνικής ομάδας, ο Ίαν Μίλερ δε λάθεψε στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και υπέγραψε τη νίκη!

Σε ρόλο πρώτο βιολιού ο Τεράν Πέτεγουεϊ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Διψήφιοι και οι Έρικ ΜακΚρί (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) , Δημήτρης Κατσίβελης (11 πόντοι), Χρήστος Σαλούστρος (10 πόντοι).

Το Περιστέρι μπήκε από νωρίς σε ρόλο οδηγού και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (24-12), ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο πρώτο μισό της αναμέτρησης έφτασε στο +13 (40-27 στο 17'39"), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο 40-35 στο φινάλε του ημιχρόνου, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να δέχεται ένα επιμέρους 8-0 σε δύο λεπτά.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε τα ηνία και μετά την ανάπαυλα, χτυπώντας κατά κύριο λόγο στο ζωγραφιστό, από όπου και βρήκε 42 πόντους σε όλο το ματς. Οι Δανοί έκαναν μεγάλη αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά της ανάμετρησης, πλησιάζοντας στον πόντο, 81-80, 17" πριν το φινάλε. Ο Ίαν Μίλερ με απόλυτη ψυχραιμία έκανε το 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ο Μισέλ Ντιούφ ισοφάσισε σε 83-83 με 10" να απομένουν για το φινάλε, αλλά ο Μίλερ ήταν ξανά εκεί για να σώσει την κατάσταση με εύστοχο λέι απ (που βρήκε πρώτο στο ταμπλό) και έγραψε το τελικό 85-83.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Μπράουν 10 (9 ριμπάουντ), ΜακΚρι 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μίλερ 11 (0/4 τρίποντα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Σαλούστρος 10, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 11 (1), Μορέιρα 4 (2/9 δίποντα, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 20 (3)

Μπάκεν Μπέαρς
 (Σόμερ): Ντιούφ 14 (4/5 τρίποντα), Χάρις 13 (0/4 τρίποντα), Γιούκιτς 12 (4/10 σουτ, 2/3 βολές), Ογκουνγκμπέμι - Τζάκσον 22 (5/15 σουτ, 10/10 βολές, 7 ασίστ), Ονγκάι 11 (1), Έβανς 4, Λέρκε 1, Σάλερτζ, Τέιλορ 6 (11 ριμπάουντ)