Παναθηναϊκός: Αγγαρεία στο ΟΑΚΑ, 92-78 τον μαχητικό Ιωνικό Νίκαιας

Παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλός του έπαιξε ουσιαστικά με έναν ξένο ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τις ατομικές ενέργειες Παπαπέτρου και Νέντοβιτς μετά το 32ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση του αξιόμαχου Ιωνικού.

Για πάνω από τρία δεκάλεπτα οι πράσινοι προβλημάτισαν. Τόσο με την εμφάνισή τους ως συνέχεια της κακής εικόνας στον αγώνα με τη Ρεάλ όσο και με την ενέργεια που -δεν- έβγαλαν στο παρκέ. Παίζοντας κόντρα σε έναν αντίπαλο του οποίου τρεις ξένοι (Κίνγκσλεϊ, Όουενς, Μουχαϊμίν, όλοι τους παίκτες ρακέτας) ήταν τραυματίες και ο φόργουορντ Άρτις ωσεί παρόντας (άποντος με 0/3 σουτ και 4 λάθη σε 15 λεπτά συμμετοχής) ο Παναθηναϊκός είχε έλλειμμα ενέργειας και ομαδικότητας ειδικά στην άμυνα.

Μπορεί να είχε συνεχώς το πάνω χέρι στο σκορ (14-7, 17-11) αλλά ο Ιωνικός κυρίως με τον ασταμάτητο Τζέρμαν στο πρώτο ημίχρονο όταν σημείωσε 17 από τους 35 πόντους της ομάδας του είχε γίνει… κολλιτσίδα. Ισοφάρισε 19-19 και μάζευε συνεχώς τις διαφορές που έπαιρναν οι γηπεδούχοι (32-30 από 26-19, 52-49 από 48-38).

Τελικά μετά το 32ο λεπτό οι Παπαπέτρου και Νέντοβιτς με βοήθειες και από τον Οκάρο Ουάιτ έχτισαν με ατομικές ενέργειες μία διαφορά ασφαλείας (70-59) που έφτασε και στους 15 πόντους (0-75) όταν πια οι παίκτες του Ιωνικού και κυρίως οι μαχητικοί έως τότε Γόντικας και Κολοβέρος κουράστηκαν.

Στα συν για τον Παναθηναϊκό τα ποιοτικά λεπτά του Λευτέρη Μαντζούκα αλλά και η παρθενική εμφάνιση του Νεοκλή Αβδάλα στο ενάμιση τελευταίο λεπτό με τον γιο του παλιού παίκτη Άρη και Σπόρτινγκ, Δημήτρη να παίρνει το βάπτισμα του πυρός!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πέρι 3, Παπαπέτρου 19 (1), Ουάιτ 16 (1), Φλόιντ 13, Νέντοβιτς 16 (3), Μέικον 9 (1), Καββαδάς, Κασελάκης 6, Αβδάλας, Μαντζούκας 8 (2), Σαντ-Ρος 2

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Άρτις, Κολοβέρος 13, Τζέρμαν 25 (4), Γόντικας 8, Χουγκάζ 7 (1), Χατζηκυριάκος 3 (1), Αρσενόπουλος 5, Μούρτος 6, Αθηναίου 7 (1), Γκιουζέλης 5 (1).