Έφυγε με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη ο Κολοσσός, 85-81 τον Άρη (video)

Χάνλαν-Κολοσσός σημειώσατε διπλό!
Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από τη Θεσσαλονίκη ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος επικράτησε με 85-81 του Άρη, σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Basket League. Double-double με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ από τον Σον Μίλερ και άλλοι 17 πόντοι από τον Κιμ Τιλί. Δεν έφτασαν στην ομάδα του Καστρίτη οι 33 πόντοι του Ολίβιε Χάνλαν.

Ζεστός ξεκίνησε τ ο ματς ο Χάνλαν, βοηθώντας τον 'Αρη να προηγηθεί με 13-4 στο 5', ωστόσο, με την πάροδο του χρόνου ο Κολοσσός μπήκε στο κλίμα, φέρνοντας σχετική ισορροπία στο σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν το μικρότερο δυνατό προβάδισμα, 39-38, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος άνηκε χωρίς αμφιβολία στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη, η οποία έτρεξε ένα επιμέρους 29-18 και πέρασε μπροστά με δέκα πόντους (67-57).

Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Κάουαν έβαλαν ξανά τον Άρη στο παιχνίδι (69-73, 36'30''), όμως ο Κολοσσός, και κυρίως ο Τιλί, εκμεταλλεύτηκε τις ελεύθερες βολές και έφτασε μέχρι τη νίκη. Αυτό που στοίχισε περισσότερο στους γηπεδούχους ήταν η αστοχίας του στα δίποντα, αφού τελείωσαν το ματς με μόλις 13/31, δηλαδή 41%.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85