Suns – Bucks 118-108: Στο 2-0 το Phoenix παρά τη συγκλονιστική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο (video)

Ο «Greek Freak» ήταν ονειρικός αλλά και απελπιστικά μόνος, με τους Suns να παίρνουν τη νίκη σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι.
Σχετικά Άρθρα

Οι «Ήλιοι» έκαναν το 2-0 στους Τελικούς του NBA, αφού επικράτησαν και στο Game 2 της σειράς κόντρα στους Bucks με 118-108. Οι Booker και Chris Paul πέτυχαν 31 και 23 πόντους αντίστοιχα, κάμπτοντας έτσι τη μεγάλη αντίσταση του Γιάννη Αντετοκούνμπο που μέτρησε 42 ολόκληρους πόντους (καλύτερη προσωπική του επίδοση σε αγώνα της postseason) με 15/22 σουτ και 12 ριμπάουντ.

Το Milwaukee κέρδιζε διαρκώς τη μάχη της ρακέτας, πετυχαίνοντας 54 πόντους (έναντι 28) εντός του ζωγραφιστού. Ωστόσο, οι Suns ήταν ανώτεροι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου σουτάροντας με 50% (20/40), τη στιγμή που τα «Ελάφια» ευστοχούσαν μόλις στο 29% (9-31) των μακρινών τους σουτ.

Οι Suns είχαν πάρει ένα ισχνό προβάδισμα 11 πόντων (56-45) στη συμπλήρωση του ημιχρόνου. Ο Γιάννης είχε ένα… ξέσπασμα-ρεκόρ στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας 20 πόντους (κορυφαία επίδοση σε Τελικούς μετά το 1993 και τον Michael Jordan), όμως ήταν εξαιρετικά μόνος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και το 118-108 να είναι το τελικό σκορ.

Τη στιγμή που ο Monty Williams έβλεπε τον Mikal Bridges (27 πόντοι, 7 ριμπάουντ) να γίνεται ο X-Factor του αγώνα, ο Mike Budenholzer έψαχνε απεγνωσμένα να βρει τον παίκτη που θα βοηθούσε τον «Greek Freak», ωστόσο, ο Middleton ήταν τραγικός με 11 πόντους και 5/16 σουτ, ενώ ο Holiday ήταν -οριακά- πιο συνεπής με 17 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Έτσι, οι Suns έφτασαν στο 2-0 εκμεταλλευόμενοι εις διπλούν την έδρα τους, με τη σειρά να μεταφέρεται στο Fiserv Forum και την επόμενη αναμέτρηση να διεξάγεται τη Δευτέρα (12 Ιουλίου) στις 3:00 τα ξημερώματα.