Η Εφές «σκούπισε» την Φενέρ και κατέκτησε το πρωτάθλημα Τουρκίας! (video)

H Aναντολού Εφές επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και πατώντας το... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με σκορ 93-66 και υπερασπίστηκε τα «σκήπτρα» της πρωταθλήτριας Τουρκίας.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε απτόητη αυτή την ονειρική σεζόν και μετά την κατάκτηση της Εuroleague πανηγύρισε και το πρωτάθλημα Τουρκίας για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Συγκεκριμένα οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν για ακόμη μία φορά εύκολα της Φενέρ στους τελικούς με σκορ 93-66 και «σκούπισαν» την μεγάλη τους αντίπαλο στην Ulker Sports Arena και αυτό ήταν το 15ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αλλά και τελικών ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, σημειώνοντας 30 πόντους με 6/8 τρίποντα, ενώ ο Σέιν Λάρκιν αγωνίστηκε μόλις για δύο λεπτά. Από τη πλευρα των ηττημένων ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό με 19 πόντους. Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές μπήκε στον αγώνα με αρκετή διάθεση για γρήγορο μπάσκετ και με ένα ρεσιτάλ... ευστοχίας από τα 6.75 μέτρα κατάφερε στο πρώτο μισό της περιόδου να βρεθεί μπροστά (19-13). Ο Νάντο Ντε Κολό είχε πάρει προσωπικά το θέμα και με 11 προσωπικούς πόντους έβαλε σε ρόλο οδηγού την Φενέρ (25-21).

Η Εφές έδειχνε να τα έχει... χαμένα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και τα επιπόλαια λάθη και η αστοχία της, έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ίγκορ Κοκόσκοφ να προηγηθεί με σκορ 31-25. Το μομέντουμ άλλαξε ξαφνικά και η Εφές ανεβάζοντας... στροφές πήγε στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (44-32). Τα πράγματα έδειξαν να παίρνουν τον δρόμο τους και να γίνονται... σκούρα για την Φενέρ, καθώς η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε ένα γρήγορο σερί 8-0 και η διαφορά εκτοξεύθηκε (52-32). Ο Μπομπουά είχε πάρει φωτιά από το τρίποντο (5/5) και με την Εφές να βλέπει το καλάθι της Φενέρ σαν... βαρέλι, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 72-47. Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση και δεν ήθελε να πέσει... αμαχητί στον αγώνα και με ένα επιμέρους σκορ 12-2 μείωσε την διαφορά (74-59). Η ψυχολογία των γηπεδούχων δεν φαινόταν να αλλάζει και η απογοήτευση ήταν εμφανής και με την Εφές να ελέγχει τον αγώνα μέχρι το τέλος (93-66) έκανε το 3-0 στους τελικούς και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Τουρκίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-21,32-44, 47-72, 66-93

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Γκούντουριτς 8 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μαχμούτογλου 9 (3/10 σουτ), Ντε Κολό 19 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπάρτελ 5 (0/5 τρίποντα), Βέσελι 7 (3/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Πέρεζ 10 (1), Ονάν, Σιπάχι 6 (3/6 δίποντα), Καντάν, Ντουβερίογλου 2

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 30 (5/5 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 6 λάθη), Σανλί 8 (4/4 δίποντα), Μορμάν 4, Τουντσέρ 13 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίτσιτς 11 (1/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Λάρκιν, Σίνγκλετον 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαϊμπίρ 6 (3/3 δίποντα), Μπαλμπάι 4 (7 ριμπάουντ), Γκετσίμ 1, Γκαζί, Ντάνστον 7 (6 ριμπάουντ)