World Sports

Volley League Γυναικών: Πήρε τον δεύτερο τελικό ο Ολυμπιακός, νίκησε με 3-1 τον Παναθηναϊκό και «αγγίζει» το πρωτάθλημα! (video)

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι των «αιωνίων» στο κλειστό του Μετς, καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο τελικό της Volley League Γυναικών φτάνοντας μια «ανάσα» από την στέψη.

Ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μετς και πλέον προηγείται με 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Λίγες ημέρες πριν, ο Ολυμπιακός είχε πάρει το πρώτο ματς στο Μελίνα Μερκούρη (13/04, 3-2).

Το πρώτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό και με το σκορ στο 18-19, οι «ερυθρόλευκες» έχτισαν ένα καλό σερί 6-1 στο φινάλε και με 25-19 έκαναν το 1-0.

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και τώρα οι «πράσινες» απάντησαν ισοφαρίζοντας. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, μέχρι που ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για το τελικό 25-18 και το 1-1.

Οι Πειραιώτισσες πήραν ξανά το προβάδισμα στο τρίτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως φανερώνει το 25-23.

Αυτή τη φορά, το «τριφύλλι» δεν είχε απάντηση και έχασε το τελευταίο σετ με 15-25

Τα σετ: 19-25, 25-18, 23-25, 15-25.