World Sports

Το πάρτι της ΑΕΚ ξεκίνησε από το χάντμπολ - Προβάδισμα τίτλου για την «Ένωση» (21-19 τον Ολυμπιακό)!

Ένας υπέροχος Μάτσκεβιτς, πήρε στις... πλάτες του την ΑΕΚ και έδωσε προβάδισμα στην «Ένωση» στους τελικούς της Handball Premier με τον Ολυμπιακό (21-19).
Ο περίπατος του πρώτου ημιχρόνου, εξελίχθηκε σε... θρίλερ στο φινάλε. Όμως ακόμα και έτσι, η ΑΕΚ του απίθανου Μάτσκεβιτς, πήρε «κεφάλι» στη σειρά των τελικών της Handball Premier με τον Ολυμπιακό (21-19), δίνοντας μία ακόμα πανηγυρική διάσταση στη σημερινή ημέρα των απανταχού φίλων των «κιτρινόμαυρων».

Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, αφού πραγματοποίησε 11 αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο, μεταξύ αυτών και ένα πέναλτι, σκοράροντας μάλιστα,υπήρξε κομβικός και στο φινάλε, όταν σταμάτησε σε τετ α τετ τον Γκρατζάν για να κρατήσει τη νίκη για την «Ένωση».

Εκπληκτικό ματς έκαναν και οι Μαντάλινιτς και Ηλιόπουλος για τους νικητές., ενώ ο Μπάουερ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό με τις αποκρούσεις του στο δεύτερο ημίχρονο, και μαζί με τους Οστρούτσκο και Παπαβασίλη, έφτασαν κοντά σε μια απίθανη ανατροπή που δεν ολοκληρώθηκε όμως.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21-19

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-9 (ημ.), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίφκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Ρογκάλσκι, Λέμος, Κεδέρης 2.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Μπάουερ, Νιόκας 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 1, Μπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης.