World Sports

Όγδοος ο Θοδωρής Ιακωβίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άρσης βαρών στο Ερεβάν

Ο Θοδωρής Ιακωβίδης κατέλαβε την 8η θέση Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άρσης βαρών στο Ερεβάν στα 89 κιλά.

Στους 8 καλύτερους αθλητές της Ευρώπης ανήκει ο Θοδωρής Ιακωβίδης που αγωνίστηκε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άρσης βαρών του Ερεβάν, στην κατηγορία των 89 κιλών.

Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 338 κιλά και την 8η θέση στο σύνολο, αποδεικνύοντας για μία ακόμη φορά την αξία του.

Ο Ιακωβίδης είχε τρεις επιτυχημένες προσπάθειες στο αρασέ, στα 150, τα 155 και τα 158 κιλά, όπου πήρε και την 7η θέση.

Στο επολέ ζετέ, σήκωσε με τη δεύτερη τα κιλά και έχασε την πρώτη στο ίδιο βάρος και την τρίτη στα 185, με αποτέλεσμα να καταταγεί ένατος στην κίνηση!

Αμέσως μετά τον αγώνα ο Ομοσπονδιακός Προπονητής, Χρήστος Τριφύλλης, και ο Εθνικός Προπονητής, Γιώργος Μαρκούλας, του μετέφεραν τα συγχαρητήρια της ΕΟΑΒ για την προσπάθεια του. Με τον Ιακωβίδη ολοκληρώθηκε και η ελληνική παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.