World Sports

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-3: Σούπερ ανατροπή και μια νίκη μακριά από τους τελικούς οι Θεσσαλονικείς! (video)

Τι και αν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 σετ; Ο ΠΑΟΚ έκανε την απόλυτη ανατροπή (3-2) στον δεύτερο ημιτελικό στο Μαρούσι και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από τους τελικούς της Volley League!

Το δεύτερο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να προκριθεί στους τελικούς της Volley League έκανε το απόγευμα του Σαββάτου (25/03) ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε με ανατροπή 3-2 τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι και πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη (5 Απριλίου), εκεί όπου ο ΠΑΟΚ θα επιδιώξει το 3-0 στη σειρά και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και έφτασαν σε διψήφια διαφορά (5-15), η οποία παρά την αντίδραση του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε ικανή για να τους δώσει το πρώτο σετ με 25-12.

Ίδια εικόνα αλλά διαφορετικό πρωταγωνιστή είχαμε στο δεύτερο σετ. Οι "πράσινοι" πήραν από την αρχή μια διαφορά ασφαλείας και τελικά το σετ με 25-16 για το 1-1.

Το επιμέρους 7-3 σερί του Παναθηναϊκού ήταν αυτό που άλλαξε τις ισορροπίες στ ο 3ο σετ, αφού οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 13-13. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 20-16 και τελικά «έκλεισαν» το σετ με 25-23, παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, με τους δυο αντιπάλους να φτάνουν στο 20-19. Εκεί όμως οι παίκτες του Μιλενκόσκι έκαναν ένα σερί 6-1 και έστειλαν το ματς στο τάι-μπρέικ (25-21).

Τόσο οι «πράσινοι» όσο και ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκαναν κάποια μικρά σερί, χωρίς όμως κανείς να ξεφύγει ιδιαίτερα. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο προσεκτικός στο τέλος και "χαμογέλασε" με το τελικό 15-13 που ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή και τον έστειλε μια νίκη μακριά από τους τελικούς.