World Sports

Αλπικό Σκι: Δεύτερος παγκοσμίως ο Αλέξανδρος Γκίνης!

Ιστορικό μετάλλιο για την Ελληνική Χιονοδρομία με τον Αλέξανδρο Γκίννη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι, που διεξάγεται στην Κουρσεβέλ της Γαλλίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής του σκι αναδείχθηκε 2ος στον τελικό του σλάλομ και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, δύο εβδομάδες μετά το αντίστοιχο μετάλλιο που είχε κατακτήσει και σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Γκίννης έκανε δύο εντυπωσιακές καταβάσεις στον τελικό της Κυριακής. Με συνολικό χρόνο 1.39.70 αναδείχθηκε 2ος, δύο δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός από τον Νορβηγό Χένρικ Κριστόφερσεν. Ο Ιταλός Αλεξ Βιτατζερ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο οποιουδήποτε Έλληνα αθλητή σε οποιοδήποτε αγωνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας.