World Sports

Μακάμπι - ΠΑΟΚ: Το λάθος των διαιτητών που στέρησε από τους «ασπρόμαυρους» την ισοφάριση! (video)

Μία λάθος απόφαση που έκανε έξαλλους τους Θεσσαλονικείς πήραν 1ος και 2ος διαιτητής στο Ισραήλ. Οι «άρχοντες του αγώνα» δεν είδαν ότι η η μπάλα βρήκε στα μπλοκ από την επίθεση του Βαν ντεν Ντρις και αντί να γίνει το 31-31 στο 4ο σετ, έγινε το 32-30 και το 3-1 για την Μακάμπι.
Μία εσφαλμένη απόφαση στο χειρότερο δυνατό σημείο πήραν οι διαιτητές του αγώνα της Μακάμπι με τον ΠΑΟΚ για το Challenge Cup. Οι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση του ματς και την ισοφάριση σε 2-2 στα σετ, ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τους... διαιτητές.

Οι «ασπρόμαυροι» έχαναν με 31-30 στο 4ο σετ και επιτέθηκαν για την ισοφάριση. Η προσπάθεια του Βαν ντεν Ντρις βρήκε σε μπλοκ αντιπάλου και κατέληξε άουτ με τους referree να μην βλέπουν την επαφή και να καταλογίζουν τον πόντο υπέρ της Μακάμπι.
Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες από μεριάς ΠΑΟΚ, οι διαιτητές δεν άλλαξαν την αποφασή του, κάνοντας ένα τραγικό λάθος τόσο εκείνοι όσο και οι επόπτες, μιας και φάνηκε ξεκάθαρα πως η μπάλα άλλαξε κατεύθυνση.