World Sports

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 26-23: Έβγαλε αντίδραση η «Ένωση» και έδωσε παράταση στον τίτλο! (video)

Πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΚ δεν άφησε τον Ολυμπιακό να «κλειδώσει» τον τίτλο του πρωταθλήματος, μειώνοντας σε 2-1 στη σειρά των τελικών.

Παρατείνεται το ενδιαφέρον! Η ΑΕΚ μπόρεσε να αντιδράσει, πήρε τη νίκη κόντρα με 26-23 στον Ολυμπιακό και μείωσε σε 2-1 στη σειρά των τελικών!

Κομβικό παράγοντα για την ομάδα του Αλβανού αποτέλεσε η σκληρή της άμυνα, ενώ ο Κεδέρης με τη σειρά του κατάφερε να σκοράρει 6 τέρματα!

Η «Ένωση» μπήκε δυναμικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 6-6. Εκεί, όμως, η ΑΕΚ κατάφερε να βγει πάλι μπροστά και να πάει με το 13-11 υπέρ της στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν ουσιαστικά για να… καθαρίσουν το παιχνίδι, ήταν μπροστά μέχρι και με έξι τέρματα διαφορά (19-13) κι εν τέλει πήραν τη νίκη με 26-23.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-23

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 10-7, 12-8, 13-11 (ημ.), 16-11, 20-15, 22-17, 25-20, 25-21, 26-23

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε, Καλόμοιρος, Κεδέρης 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 4, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 1, Οστρούσκο 3, Μπάουερ