World Sports

Πήραν το πρωτάθλημα μέσα στο Ρέντη τα… φίνα κορίτσια!

Έσπασε την έδρα (3-1) και στέφθηκε πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός με μια επιβλητική νίκη στην έδρα του Ολυμπιακού, Μελίνα Μερκούρη.

Το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, στο βόλεϊ γυναικών, έκρινε και τον τίτλο της χρονιάς της Volley League. Με τις ομάδες να έχουν υπερασπιστεί στο έπακρο τις έδρες τους έφτασαν τη σειρά σε σκορ 2-2. Το γυναικείο πρωτάθλημα βόλεϊ είχε να κριθεί σε πέμπτο τελικό από τη σεζόν 2012/13 μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο σετ έδειξε αποφασιστικότητα παίρνοντας πρώτη το προβάδισμα και έφτασε γρήγορα σε μια διαφορά 3 πόντων (4-1). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν τη διαφορά αλλά έμειναν σε ένα διαρκή… κυνήγι στο σκορ. Την μεγαλύτερη διαφορά (4 πόντους) μέχρι εκείνη τη στιγμή ο Ολυμπιακός την έχτισε με ένα επί μέρους 5-1, κάνοντας το 15-11. Ο Παναθηναϊκός με τη σειρά του μείωσε ακόμη και στον πόντο (22-21 και 24-23), αλλά οι ερυθρόλευκες έκλεισαν με την πρώτη ευκαιρία το σετ με σκορ 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες ήταν και πάλι αυτές που πήραν τον πρώτο πόντο, αλλά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο σκορ (2-1). H διακύμανση του σκορ ήταν πολύ κλειστή, με τα «ερυθρόλευκες» να παίρνουν ένα μικρό πλεονέκτημα 3 πόντων (16-13), αλλά από τη μεριά τους οι «πράσινες» έκαναν την αντεπίθεση τους. Με ένα σερί 6-0 από το -3, βρέθηκαν άμεσα στο +3 και το 19-16. Με το σετ να είναι στην… κόψη του ξυραφιού και το σκορ 24-24, ο Ολυμπιακός είχε δύο «set ball» τα οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί και ο Παναθηναϊκός γύρισε το μομέντουμ προς το μέρος του ανατρέποντας το σκορ σε ένα πολύ κομβικό σημείο. Έτσι, με έναν άσσο και ένα μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στη Σάλας, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 1-1.

Οι Πειραιώτισσες ξεκίνησαν «μουδιασμένες» στο τρίτο σετ, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το προβάδισμα και αυτή τη φορά στο ρόλο του… κυνηγού μπήκε ο Ολυμπιακός. Οι γηπεδούχες έφτασαν μόνο σε ισοφάριση (3-3, 4-4, 5-5, 6-6) με το «τριφύλλι» χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια ο Παναθηναϊκός, οδηγούσε το σκορ του σετ. Με επί μέρους 3-1 ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο πόντο (22-21) και έβαλε πίεση στο «πράσινο» στρατόπεδο. Ωστόσο, με ένα σερί 3-0 οι φιλοξενούμενες έκλεισαν το σετ και πήραν κεφάλι στο σκορ (2-1) με άσσο της Χαντάβα!

Το τέταρτο σετ ήταν αρκετά κλειστό και πάλι, με τις «πράσινες» να έχουν την υπεροχή και μια διαφορά 5 πόντων από την αρχή (10-5). Οι «κόκκινες» μειώνοντας στον πόντο (12-11) έκαναν τη δική τους επίθεση, αλλά η ομάδα του Γκάιτς έδειξε να το θέλει πιο πολύ, καθώς έβγαλαν πάθος και δυναμισμό. Σε ρόλο οδηγού ο Παναθηναϊκός κρατούσε τα ηνία του σκορ και έκλεισε το παιχνίδι και κατέκτησε το πρωτάθλημα.