World Sports

Μια νίκη μακριά από τον τίτλο στο χαντμπολ ο Ολυμπιακός, 22-21 την ΑΕΚ!

Διπλασίασε τις νίκες του ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΚ στους τελικούς του πρωταθλήματος χάντμπολ και πλέον χρειάζεται ακόμα μια για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Ανατροπή… μισό πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» με ήρωα τον τερματοφύλακα και πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Μπάουερ, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να φτάσουν πλέον ένα βήμα μακριά από τον τίτλο.

Η Ένωση μπήκε στο ματς αποφασισμένη να ισοφαρίσει την σειρά και κατάφερε από νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός από το 7-7 και μετά, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο τους «κιτρινόμαυρους», που πήγαν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 12-9.

Η ιστορία άλλαξε όμως στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να έχει μπροστάρη στο σκοράρισμα τον Παπαβασιλείου (7 γκολ) και «κέρβερο» κάτω από τα δοκάρια τον Μπάουερ. Η ΑΕΚ μετά το 14-10 υπέρ της δέχτηκε δύο δίλεπτες αποβολές, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να επιστρέψουν στο ματς (14-14). Κάπου εκεί ήρθε ένα «μπλακ-άουτ» για τους παίκτες του Αλέκου Αλβανού, καθώς δεν κατάφεραν για σχεδόν 12 λεπτά να σκοράρουν.

Έτσι ο Ολυμπιακός, πήρε κεφάλι στο σκορ 21-18 πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Οι αλλαγές του… πρωτάρη Αλβανού έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ που μπόρεσε να μειώσει σε 22-21, 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Μπάουερ, με την 17η συνολικά απόκρουσή του στο ματς, έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 22-21

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημ.) 13-14, 14-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21