World Sports

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ: Έτοιμη για το ντέρμπι με το Βέλγιο η Εθνική!

Η Εθνική Ομάδα Ανδρών προετοιμάζεται για την αναμέτρηση με το Βέλγιο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας αγώνας, που μπορεί να καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την πορεία των δύο ομάδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα είναι αυτός της Ελλάδας με το Βέλγιο το Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου στις 18:30 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου που διεξάγεται στην Κρακοβία της Πολωνίας.

Η ήττα στην πρεμιέρα από την Ουκρανία στο τάι μπρέικ στεναχώρησε τους Έλληνες αθλητές σε καμία περίπτωση όμως δεν τους πτόησε. Έτσι η ελληνική αποστολή με την εργατικότητα που τη χαρακτηρίζει προετοιμάζεται για τον αυριανό κρίσιμο αγώνα.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ανδρεόπουλος και οι συνεργάτες του «αποκρυπτογραφούν» τον επόμενο αντίπαλο, με στόχο η γαλανόλευκη να γνωρίζει απόλυτα τις αδυναμίες αλλά και τα δυνατά σημεία της ομάδας του Φερνάντο Μουνιόθ και του Μπραμ Βαν Ντε Ντρις. Να σημειώσουμε ότι και το Βέλγιο «καίγεται» για βαθμούς καθώς στην πρεμιέρα ηττήθηκε από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία με 3-1 σετ και την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία.

Η προϊστορία δείχνει «μάχη»

Αυτή θα είναι η 33η φορά που Ελλάδα και Βέλγιο θα βρεθούν αντιμέτωπες σε επίσημο ή φιλικό παιχνίδι. Σε 32 αγώνες η Εθνική έχει μικρό προβάδισμα μετρώντας 17 νίκες και 15 ήττες. Το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδες διεξήχθη στις 30 Οκτωβρίου του 1967 στην Τουρκία στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με το Βέλγιο να επικρατεί 3-0.

Η πρώτη ελληνική νίκη σημειώθηκε 12 χρόνια αργότερα και συγκεκριμένα στις 8 Απριλίου 1979 στη Σουηδία με 3-1 σετ στο πλαίσιο του Κυπέλλου Άνοιξης. Ο τελευταίος αγώνας των δύο ομάδων ήταν στις 24 Σεπτεμβρίου 2016 στο Βέλγιο για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος με την Εθνική να επικρατεί 3-0 σετ.

Το πλήρες πρόγραμμα του Α' ομίλου (Κρακοβία, Πολωνία)