UEFA Champions League Final 2023

Μάντσεστερ Σίτι - Ίντερ 1-0: LIVE ο μεγάλος τελικός του UEFA Champions League

Το BN Sports σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις του μεγάλου τελικού του UEFA Champions League της Κωνσταντινούπολης.

Το κείμενο ανανεώνεται αυτόματα

Ο Μαρτσίνιακ σφυρίζει για τελευταία φορά και η Μάντσεστερ Σίτι είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Ο χρόνος για τη λήξη μετράει αντίστροφα με την Ίντερ να έχει μια τελευταία ευκαιρία με κόρνερ

90+4’ Σουτ του Μπαρέλα, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον

Πέντε λεπτά έξτρα χρόνου στο παιχνίδι

88’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους «νερατζούρι» με κεφαλιά του Λουκάκου η οποία καταλήγει πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα! Ακόμα μια προσπάθεια των Ιταλών που λήγει άδοξα

86’ Η Ίντερ βιάζεται να ισοφαρίσει αλλά οι επιλογές της δεν είναι καλές

83’ Κίτρινη κάρτα για τον Ρομέλου Λουκάκου ύστερα από φάουλ σε βάρος του Ιλάι Γκιντογκάν

82’ Ο Τζον Στόουνς δίνει τη  θέση του στον Κάιλ Γουόκερ, έχοντας κάνει έναν εξαιρετικό αγώνα για τη Σίτι.

Η Σίτι έχει αρχίσει να ανεβάζει ρυθμούς και να ανακτά την χαμένη της ψυχολογία, με την Ίντερ να εντείνει τη πίεσή της

78’ Ο Ονάνα σταμάτησε την προσπάθεια του Φιλ Φόντεν

74’ Η Ίντερ συνεχίζει να ψάχνει το γκολ χωρίς αποτέλεσμα, με την προσπάθεια του Λουκάκου να λήγει άδοξα μετά από επέμβαση του Έντερσον

71’ Ακόμα μία χαμένη ευκαιρία για τους «νερατζούρι» με τον Ντιμάρκο να βρίσκει το δοκάρι!

Ο Ρόντρι βρίσκει δίχτυα και δίνει το προβάδισμα στους «πολίτες» ύστερα από διώξιμο σε μία σέντρα του Μπερνάρντο Σίλβα.

68’ ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ Σίτι με τον Ρόντρι

67’ Ο Μπαστόνι σταματάει εντυπωσιακά τον Χάαλαντ και δεν τον αφήνει να απειλήσει

59’ Η πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα πηγαίνει στον Νικολό Μπαρέλα

59’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ίντερ με τον Λαουτάρο να μην βρίσκει τον Λουκάκου και να προλαβαίνει την μπάλα ο Έντερσον

57’ ‘Ήρθε η ώρα του Λουκάκου! Ο Βέλγος επιθετικός εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο αντικαθιστώντας τον Τζέκο

55’ Σουτ του Μπαρέλα έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε στα σώματα. Πολύ ανεβασμένη η Ίντερ και στο δεύτερο μέρος.

50’ Ίδια εικόνα με το πρώτο ημίχρονο, με τη Σίτι να προσπαθεί να απειλήσει χωρίς να τα έχει καταφέρει απέναντι σε μία Ίντερ που ξέρει να αμύνεται.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου!

Ημίχρονο στο Στάδιο «Ατατούρκ» με το σκορ να παραμένει στο 0-0. Η Ίντερ έχει βάλει δύσκολα στους πρωταθλητές Αγγλίας, κάνοντας μία πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο του αγώνα.

Τα πράγματα δεν έχουν εξελιχθεί σύμφωνα με το πλάνο για τη Σίτι, με την αποχώρηση του πολύ κομβικού Κέβιν Ντε Μπρόινε να αποδιοργανώνει τους παίκτες του Πεπ, οι οποίοι θα πρέπει να ανασυγκροτηθούν πριν οι «νερατζούρι» γίνουν ακόμα πιο επικίνδυνοι.

45+2 Σουτ εκτός στόχου ο Ακάνζι, χάνει την ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ πριν ο Μαρτσίνιακ σφυρίξει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου

41’ Η Σίτι συνεχίζει να κυκλοφορεί την μπάλα ψάχνοντας την ευκαιρία για να σκοράρει, με την Ίντερ να αμύνεται υποδειγματικά

35’ Εκτός τελικού ο Κέβιν Ντε Μπρόινε! Ο Βέλγος δεν μπορεί να συνεχίσει και θα αντικατασταθεί από τον Φόντεν πριν καν συμπληρώσει 35 λεπτά αγώνα. Δεύτερη φορά που ο 31χρονος μέσος δεν ολοκληρώνει ματς τελικού στο UEFA Champions League, καθώς και το 2021 στο Πόρτο απέναντι στην Τσέλσι είχε αναγκαστεί να αποχωρήσει από το παιχνίδι λόγω διάσεισης.

30’ Ο Ντε Μπρόινε δείχνει να έχει πρόβλημα, ωστόσο προς το παρόν συνεχίζει κανονικά στον αγώνα
29’ Φοβερός Ονάνα! Ακόμα μία σωτήρια επέμβαση και το σκορ παραμένει στο 0-0

27’ Ο Χάαλαντ γίνεται για πρώτη φορά επικίνδυνος! Ξέφυγε από τους αμυντικούς των «νερατζούρι» και βρέθηκε σε ένα τετ-α-τετ με τον Ονάνα, ωστόσο ο Καμερουνέζος γκολκίπερ ήταν εκεί και με μία φοβερή απόκρουση είπε «όχι» στον Νορβηγό.

25’ Ο Μπαρέλα έχασε μία ευκαιρία να σκοράρει σε σχεδόν κενή εστία

20’ σουτ εκτός στόχου ο Μπρόζοβιτς! Η Ίντερ χάνει μια τεράστια ευκαιρία

18’ Η Ίντερ δείχνει πως μπορεί να διαχειριστεί την πίεση της Μάντσεστερ Σίτι έως τώρα

14’ ένα κόρνερ του Ντιμάρκο πέρασε ανεκμετάλλευτο

12’ σουτ εκτός στόχου για τον Νταρμιάν

6’ Πολύ καλή κίνηση από τον Μπερνάρντο Σίλβα με το σουτ του, ωστόσο, να καταλήγει εκτός εστίας.

3’ Ο Χάαλαντ απειλεί για πρώτη φορά, αλλά είναι εκτεθειμένος.

1' Σέντρα στο παιχνίδι!

Μαγευτική η τελετή έναρξης του αγώνα με τις δύο ομάδες να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο υπό τον ήχο του ύμνου του Champions League με συνοδεία πιάνου

Όλα έτοιμα για τη σέντρα του μεγάλου τελικού μεταξύ Ίντερ και Μάντσεστερ Σίτι στο Στάδιο «Ατατούρκ» της Κωνσταντινούπολης.

Ο Σιμόν Μαρτσίνιακ θα είναι αυτός που θα «σφυρίξει» στο παιχνίδι. Ο 42χρονος Πολωνός ήταν ο διαιτητής του τελικού και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Ο τεχνικός των «πολιτών», Πεπ Γκουαρδιόλα, θα επιχειρήσει να προσθέσει το όνομά του στην πολύ μικρή λίστα των προπονητών που έχουν κερδίσει τρεις φορές στη διοργάνωση. Είναι ο 4ος τελικός της καριέρας του.

Ο προπονητής των «νερατζούρι» θέλει να γίνει ο πρώτος Ιταλός που θα οδηγήσει την Ίντερ στην κορυφή της Ευρώπης, καθώς στις προηγούμενες κατακτήσεις της η ομάδα είχε στην άκρη του πάγκου της τους Ερέρα (1964,1965) και Μουρίνιο (2010).

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ είναι ο παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Σινμόνε Ιντζάγκι. Σε συνδυασμό με τον Ρομέλου Λουκάκου έχουν δημιουργήσει ένα επιθετικό δίδυμο… «φωτιά» που μπορεί να απειλήσει κάθε άμυνα.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ είναι ο «άσος στο μανίκι» του Ισπανού τεχνικού των Άγγλων. Στα 22 του χρόνια, είναι ο νεότερος παίκτης που έχει φτάσει τα 35 γκολ στο Champions League. Χρειάστηκε μόλις 27 παιχνίδια για να το καταφέρει!

Η τελευταία νικήτρια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Πόλη, ήταν η Λίβερπουλ, που είχε κάνει την «ανατροπή του αιώνα» επί της Μίλαν.

Η Ίντερ κέρδισε τελευταία φορά το Champions  League το 2010, επικρατώντας με 2-0 επί της Μπάγερν Μονάχου στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Η Μάντσεστερ Σίτι μέχρι στιγμής δεν έχει κατακτήσει ποτέ το Champions League.

To 2021 είχε φτάσει μία ανάσα πριν τον τίτλο, αλλά η Τσέλσι ήταν η νικήτρια του τελικού στο Ντραγκάο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 1-0 υπέρ των Λονδρέζων.

Πλάνα του BN Sports από την προθέρμανση της Ίντερ, λίγα λεπτά πριν τη σέντρα του τελικού.

Δείτε εδώ τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.

To BN Sports βρίσκεται στην Κωνσταντινούπολη μεταφέρει τις τελευταίες εικόνες από το γήπεδο στο οποίο θα διεξαχθεί ο τελικός.

«Οικοδέσποινα» της αναμέτρησης, η Κωνσταντινούπολη και το Στάδιο «Ατατούρκ» για πρώτη φορά μετά το 2005.

Στις 22:00, Ίντερ και Μάντσεστερ Σίτι «διασταυρώνουν τα ξίφη» τους στον μεγάλο τελικό του UEFA Champions League για τη σεζόν 2022/23.