Τένις

«Αέρας» η Σάκκαρη απέκλεισε την Κουντερμέτοβα (2-0) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Charleston Open! (video)

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) της Βερόνικα Κουντερμέτοβα και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Charleston Open.

Η Μαρία Σάκκαρη βρίσκεται σε εξαιρετικό… φεγγάρι και χωρίς να δυσκολευτεί πέρασε το εμπόδιο της Βερόνικα Κουντερμέτοβα με 2-0 σετ (6-2, 6-4) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Charleston Open.

Η Ελληνίδα τενίστρια μέσα σε μία ώρα και 34 λεπτά απέκλεισε την αντίπαλό της ακόμη κι αν ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα στο ματς έχοντας δεχθεί ένα γρήγορο break.

Κάπως έτσι έφτασε στην 11η νίκη της στις τελευταίες 13 αναμετρήσεις της συμπεριλαμβανομένης και εκείνης στο Miami Open με την Άννα Καλίνσκαγια, η οποία απέσυρε τη συμμετοχή της λόγω τραυματισμού.

Επόμενη αντίπαλος για τη Σάκκαρη, η Ντάνιελ Κόλινς (Νο. 22), που είχε κερδίσει νωρίτερα την Έλις Μέρτενς, επίσης με 2-0 σετ. Αυτός είναι ο δεύτερος ημιτελικός για την Μαρία τη φετινή σεζόν, μετά από εκείνον στο Masters του Indian Wells, που έφτασε ως τον τελικό.