Τένις

Wimbledon: Έδειξε χαρακτήρα, πήρε το «θρίλερ» ο Τσιτσιπάς και ετοιμάζεται για Μάρεϊ (video)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε με επιτυχία το «εμπόδιο» του Ντόμινικ Τιμ επικρατώντας με 2-3 (5/7) ύστερα από έναν αγώνα που κρίθηκε στον πόντο. Ο Έλληνας τενίστας βρισκόταν σε πολύ καλή ημέρα και ετοιμάζεται να παίξει στο Centre Court του Wimbledon κόντρα στον Μάρεϊ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ντόμινικ Τιμ ο οποίος πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να υποτάξει τον αντίπαλό του.

Ο Στέφανος επικράτησε με 3-2 σετ μετά από έναν αγώνα-μαραθώνιο ο οποίος διεκόπη οριστικά την Τρίτη (4/7).

Οι δύο αντίπαλοι μία ημέρα αργότερα ήταν εξίσου αποφασισμένοι για τη νίκη αλλά εξ αρχής ο 24χρονος Έλληνας έδειξε ανωτερότητα. Στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 7-1 games αλλά στη συνέχεια ο Αυστριακός ισοφάρισε.

Το τρίτο σετ ήταν εξαιρετικά καθοριστικό και ο Τσιτσιπάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Το μομέντουμ ήταν με το μέρος του Στέφανου αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο Τιμ έκανε το 2-2.

Το πέμπτο και τελευταίο σετ κρίθηκε στον πόντο και οδηγήθηκε σε tie break. Ο 29χρονος το πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα και ηττήθηκε με 2-3 σετ.

Ο επόμενος αντίπαλος του Στέφανου στον 2ο γύρο του τουρνουά θα είναι ο Άντι Μάρεϊ.