Τένις

Μαρία Σάκκαρη - Ντόνα Βέκιτς 0-2: Αποκλείστηκε η Ελληνίδα τενίστρια μία… ανάσα πριν τον τελικό

Η Βέκιτς έβαλε «στοπ» στην πορεία της Μαρίας Σάκκαρη και πήρε εκείνη το εισιτήριο για τον τελικό του Berlin WTA.

Σε έναν αγώνα που κράτησε περισσότερο από δύο ώρες η Νρόνα Βέκιτς αναδείχθηκε νικήτρια με «καθαρό» σκορ 2-0 και άφησε την Μαρία Σάκκαρη εκτός τελικού.

Στο 1ο σετ οι δύο τενίστριες διατηρούσαν σε πολύ καλό βαθμό τα σερβίς του όμως μετά από τα τέσσερα πρώτα games τα break διαδεχόντουσαν το ένα μετά το άλλο.

Στο 10ο game η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να δώσει συνέχεια στο σετ με τέσσερα break points η Κροάτισσα όμως κατάφερε εν τέλει να πάρει το σετ με σκορ 6-4.

Στο 2ο σετ η Μαρία ξεκίνησε δυναμικά με break αλλά η Βέκιτς επανήλθε και πάλι γρήγορα στην αναμέτρηση  με καθαρό μυαλό ενώ ταυτόχρονα εκμεταλλευόταν απόλυτα και τα λάθη της Ελληνίδας τενίστριας έφτασε στην νίκη κατακτώντας και το δεύτερο σετ με σκορ 7-6.