Τένις

Εμφατική ανατροπή από τον Τσιτσιπά και πρόκριση στους «8» του Open της Ρώμης! (video)

Μπορεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς να έχασε το πρώτο σετ από τον Κατσάνοφ με 6-4, αλλά όταν ο Έλληνας τενίστας έβγαλε αντίδραση, ήταν καταιγιστικός. Έφτασε στην ανατροπή με χαρακτηριστική ευκολία και με το τελικό 2-1 (4-6, 6-0, 6-3), πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Open της Ρώμης!

Ένας εξαιρετικός Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε την εμφάνισή του στα δύο από τα τρία σετ που χρειάστηκε για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κατσάνοφ, με τον Έλληνα τενίστα να προβαίνει σε εντυπωσιακή ανατροπή και να προκρίνεται στους «8» του Open της Ρώμης.

Έχασε  το πρώτο σετ με 6-4, καθώς δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί στο έπακρο το σερβίς του, αλλά από εκεί και πέρα, έβγαλε αντίδραση.

Ισοφάρισε σε 1-1 μέσα σε 33 λεπτά με το εμφατικό 6-0 και οδήγησε το ματς σε τρίτο σετ, όπου και πάλι ήταν καταιγιστικός.

Πήρε τα πρώτα τρία games, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, διαχειρίστηκε άψογα το πλεονέκτημά του και έφτασε με το τελικό 6-3 στη νίκη-πρόκριση στους «8» του θεσμού!