Τένις

ABN AMRO World Tennis Tournament: Με ανατροπή στον τελικό ο Τσιτσιπάς, 2-1 σετ τον Γίρι Λεχέτσκα! (video)

Τι κι αν βρέθηκε με 1-0 σετ πίσω στο σκορ; Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο και τρίτο γκέιμ και έφτασε στη νίκη και ανατροπή 2-1 σετ κόντρα στον Γίρι Λεχέτσκα και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Ρότερνταμ όπου θα βρει μπροστά του την Κυριακή (13/2) έναν εκ των Ρούμπλεφ (Νο7) ή Αλιασίμ (Νο9).

Ο 20χρονος Τσέχος που στο Ρότερνταμ πέτυχε τις πρώτες του νίκες σε ΑΤΡ τουρνουά, όμως δεν μπορούσε να αφήσει εκτός τον Έλληνα τενίστα που θα παίξει στον 18ο τελικό της καριέρας του.

Για να το καταφέρει αυτό βέβαια το Νο4 του κόσμου, χρειάστηκε να κάνει ανατροπή απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν φοβήθηκε στιγμή και έπαιζε το ματς της (σύντομης ως τώρα) καριέρας του.

Ο Λεχέτσκα σέρβιρε εξαιρετικά και με ένα break έφτασε στο 1-0 στο παιχνίδι, βάζοντας δύσκολα στον Στέφανο που ήθελε τον πρώτο του τελικό μετά το Roland Garros.

Τα σετ: (4-6, 6-4, 6-2)