Τένις

US Open: Φοβερή εμφάνιση από τη Σάκκαρη – Νίκησε 2-0 την Κβίτοβα και πέρασε στους «16»

Η σπουδαία Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε 2-0 σετ (6-4, 6-3) την Πέτρα Κβίτοβα και πήρε την πρόκριση για τους «16» του US Open, όπου θα αντιμετωπίσει την Αντρεέσκου.

Συγκλονιστική εμφάνιση από τη Μαρία Σάκκαρη, που επικράτησε με 2-0 σετ (6-4, 6-3) επί της Νο11 τενίστρια του κόσμου, Πέτρα Κβίτοβα και προκρίθηκε με στον 4ο γύρο του φετινού US Open.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στη Νέα Υόρκη, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην πρώην Νο2 και κάτοχο δυο Grand Slam τίτλων, πανηγυρίζοντας την δεύτερη πρόκριση της καριέρας της στους «16» τουρνουά.

Μετά από 80 λεπτά αγώνα, η Μαρία επικράτησε της Τσέχας με 6-4, 6-3 και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του 2019 στο Flushing Meadows και Νο7 στον κόσμο αυτή τη στιγμή, Μπιάνκα Αντρεέσκου, η οποία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα με αντίπαλο την Γκρετ Μίναν και επικράτησε με 6-1, 6-2.