Retro Stories

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Από τον Νεστορίδη, ως τον Νικολαΐδη και τον Μάνταλο - Αυτές είναι οι νίκες της Ένωσης μέσα στη Λεωφόρο! (video)

Απόψε έχουμε ντέρμπι στη Λεωφόρο (13/03, 19:30) ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ και το BNSportsθυμάται τις φορές που η «Ένωση» έχει επικρατήσει στο σπίτι των «πρασίνων» σε ματς πρωταθλήματος!

Γράφει ο Θοδωρής Καρβουνιάρης

Επιστροφή στη Λεωφόρο για την ΑΕΚ και ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό, στην πρεμιέρα των πλέι οφ, μόλις 15 ημέρες μετά την τραγική της εμφάνιση και την ήττα της με 3-0 (27/02) στο ίδιο γήπεδο.

Η ΑΕΚ γυρίζει σε μία έδρα όπου η αλήθεια είναι δεν έχει γευτεί πολλές νίκες στην ιστορία της. Βέβαια ο Παναθηναϊκός για πάρα πολλά χρόνια είχε ως έδρα του στο ΟΑΚΑ. Όμως παραδοσιακά η «Ένωση» δυσκολεύεται στη Λεωφόρο, καθώς έχει πετύχει μόλις 8 νίκες στο πρωτάθλημα, απέναντι στον αποψινό της αντίπαλο. Πάμε να τις θυμηθούμε:

Σεζόν 1958-59: ΠΑΟ – ΑΕΚ 1-2

Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο σπίτι του Παναθηναϊκού ήρθε την Κυριακή 17 Μαϊου του 1959. Για την 14η αγωνιστική η ΑΕΚ επικράτησε 1-2 των «πρασίνων» για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα και την ΕΠΣ Αθήνας. Μία ΑΕΚ η οποία προηγήθηκε με δυο γκολ του Νεστορίδη στο πρώτο ημίχρονο (18’ και 38’), ενώ είχε και δοκάρι με τον Εμμανουηλίδη. Ο ΠΑΟ μείωσε στο 75’ με τον Λάκη Πετρόπουλο. Στην τελική κατάταξη το πρωτάθλημα πήγε στον Ολυμπιακό (48 βαθμοί), η ΑΕΚ τερμάτισε 2η με 46 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 4ος με 36.

Σεζόν 1965-66: ΠΑΟ – ΑΕΚ 2-3

Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο από καταβολής Α’ Εθνικής ήρθε την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου του 1965, όταν μετά από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε με 2-3. Στο 5’ ο Κώστας Νικολαΐδης άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ με σουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο Λουκανίδης ισοφάρισε με πέναλτι, για να δώσει ξανά το προβάδισμα στην Ένωση ο Παπαϊωάννου στο 20ο λεπτό. Πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40’ ο Παναθηναϊκός έφερε ξανά το ματς στα ίσια με γκολ του Παπουτσάκη. Στην επανάληψη όμως η ΑΕΚ με γκολ πάλι του Κώστα Νικολαϊδη στο 66’ έκανε το 2-3, όπου ήταν και το τελικό σκορ. Το πρωτάθλημα εκείνη τη χρονιά το κατέκτησε ο Ολυμπιακός με 80 βαθμούς, με τον Παναθηναϊκό να τερματίζει 2ος με 79 βαθμούς και την ΑΕΚ 3η με 71 (έχοντας και μία τιμωρία -2 βαθμών).

Σεζόν 1968-69: ΠΑΟ – ΑΕΚ 1-2

Την Κυριακή 1η Δεκεμβρίου του 1968 στις 3 το μεσημέρι ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την ΑΕΚ σε μία κατάμεστη Λεωφόρο. Οι «πράσινοι» πήρε το πρωτάθλημα στο τέλος. Η ΑΕΚ τερμάτισε 6η. Όμως εκείνο το μεσημέρι, η «Ένωση» πανηγύρισε τη νίκη κερδίζοντας με 1-2. Το 0-1 έκανε ο Κώστας Νικολαΐδης στο 21’ με σουτ, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 37’ που εκτέλεσε εύστοχα ο Δημητρίου. Η ΑΕΚ όμως πήρε τη νίκη με γκολ του Στέλιου Σκευοφύλακα στο 64’.

Σεζόν 1969-70: ΠΑΟ – ΑΕΚ 0-1

Και την επόμενη σεζόν η ΑΕΚ πανηγύρισε νίκη επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο αυτή τη φορά με 0-1. Ηταν 15 Φλεβάρη του 1970, όπου η «Ένωση» με σουτ και γκολ του Σπύρου Πομώνη πήρε τη μεγάλη νίκη. Και πάλι ο ΠΑΟ είχε πάρει το πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να τερματίζει 2η.

Σεζόν 1971-72: ΠΑΟ – ΑΕΚ 1-2

Πρόσφατα σας είχαμε αναλύσει το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ηταν 27 Φλεβάρη του 1972 όπου για την 22η αγωνιστική σε ένα γήπεδο βούρκο η ΑΕΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 1-2 και ανατροπή. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε με τον Δομάζο στο 15’, όμως η «Ένωση» με κεφαλιά του Πομώνη ισοφάρισε στο 55’ και με γκολ – πέναλτι του Κώστα Νικολαΐδη πήρε τη νίκη.

Σεζόν 1982-83: ΠΑΟ – ΑΕΚ 1-2

Πέρασαν αρκετά χρόνια μετά για να κερδίσει ξανά η ΑΕΚ τον ΠΑΟ στο γήπεδό του. Φτάσαμε στη σεζόν 1982-83 και στις 28 Νοεμβρίου στις 14:15 το μεσημέρι γίνεται το σπουδαίο αθηναϊκό ντέρμπι με νικήτρια την ΑΕΚ. Στο 24’ ο ΠΑΟ με κεφαλιά του Θανάση Δημόπουλου ανοίγει το σκορ. Η «Ένωση» όμως απαντάει και ισοφαρίζει το ματς με σουτ του Βαγγέλη Βλάχου στο 29’. Ο ίδιος παίκτης 20 λεπτά αργότερα πάλι με σουτ έκανε το 1-2, ενώ ο Παναθηναϊκός τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Καρούλιας στο 86’. Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός εκείνη τη χρονιά, με την ΑΕΚ 3η και τον Παναθηναϊκό 6ο!

Σεζόν 2000-01: ΠΑΟ – ΑΕΚ 0-1

Ηταν η εποχή όπου ο Παναθηναϊκός… πηγαινοερχόταν από Λεωφόρο σε ΟΑΚΑ και το αντίστροφο. Στις 7 Μαϊου του 2001 λοιπόν, οι «πράσινοι» φιλοξενούν την ΑΕΚ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για την 28η αγωνιστική. Το πρωτάθλημα είχε κριθεί. Εξ ου και στη Λεωφόρο εκείνη τη Δευτέρα το απόγευμα βρέθηκαν σχεδόν 5000 κόσμος. Η ΑΕΚ επικράτησε 0-1 με γκολ του Ντέμη Νικολαΐδη στο 77’, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι στο 31 με τον Καραγκούνη.

Σεζόν 2020-21: ΠΑΟ – ΑΕΚ 0-1 (Πλέι οφ)

Η τελευταία φορά που κέρδισε η ΑΕΚ τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο ήταν πέρυσι. 9 Μαϊου του 2021 για τα πλέι οφ. Η μία και μοναδική φορά που έχει κερδίσει η «Ενωση» τους «πράσινους» στη Λεωφόρο σε αγώνα πλέι οφ. Το παιχνίδι ήταν πολύ κρίσιμο και για τις δυο ομάδες. Αμφότερες είχαν κάνει κάκιστες πορείες στο πρωτάθλημα και έψαχναν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Και το πήρε η ΑΕΚ μαθηματικά χάρη σε αυτή τη νίκη της εκείνο το βράδυ. Το γκολ του Μάνταλου στο 50’ έκρινε την αναμέτρηση. Όμως για να πάρει η ΑΕΚ τη σημαντική αυτή τη νίκη χρειάστηκε να χάσει πέναλτι ο Φεντερίκο Μακέντα στο 95’ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι!