Πρόσωπα

Ένα ντεμπούτο που ο Εμερί θα θυμάται για πάντα: Το απόλυτο ρεκόρ, το γκολ και η αναγκαστική αλλαγή! (video)

Απίστευτο και όμως αληθινό. «Έγραψε» ιστορία με την εθνική Γαλλίας, σκόραρε στο 16ο λεπτό και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά τρία λεπτά μετά. Και κάπως έτσι, το ματς για τον Ουόρεν Ζαΐρ Εμερί ολοκληρώθηκε άδοξα!

Λίγα λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης της εθνικής Γαλλίας με το Γιβραλτάρ, έγινε γνωστό πως ο Ουόρεν Ζαΐρ Εμερί έγινε ο νεότερος παίκτης που φορά το εθνόσημο και παίζει βασικός, τα τελευταία 100 χρόνια.

Δεν το είχε πράξει κανείς εδώ και έναν αιώνα, ουδείς στη χιλιετία που διανύουμε και ο επιτελικός μέσος της Παρί Σεν Ζερμέν επιβραβεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από τον Ντιντιέ Ντεσάν.

Στο 16ο λεπτό, ήρθε η στιγμή του. Σκόραρε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους «τρικολόρ». Φοβερά συναισθήματα, το όνειρο προφανώς και έγινε πραγματικότητα.

Δεν πρόλαβε όμως να το χαρεί. Τρία λεπτά μετά χτυπά και γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Το ματς για τον Εμερί τελειώνει… άδοξα. Ο Φοφανά περνά στη θέση του και στην 18η Νοεμβρίου του 2023, ο «μπέμπης» θα τη θυμάται για πάντα!