Πρόσωπα

«Ιστορικός» Μέσι ξεπέρασε τα 100 γκολ με την εθνική Αργεντινής (video)

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε χατ-τρικ στο φιλικο 7-0 της Αργεντινής επί του Κουρασάο και ξεπέρασε τα 100 τέρματα με το εθνόσημο!

Ένα ακόμη… τριψήφιο νούμερο όσο αφορά τις επιδόσεις του «έπιασε» ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός πέτυχε χατ-τρικ (συν μια ασίστ) στο άνετο 7-0 επί του αδύναμου Κουρασάο και πλέον μετράει 102 γκολ με το εθνόσημο!

Μάλιστα, κατάφερε τρία γκολ μέσα σε 18 λεπτά, και έγινε πλέον μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία εθνικών ομάδων που ξεπερνάει τα 100 τέρματα (Κριστιάνο Ρονάλντο και Αλί Νταει οι άλλοι δυο).

Ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν άνοιξε το σκορ στο 20’ με ωραία ενέργεια και σουτ με το δεξί. Τρία λεπτά μετά ο Γκονσάλες έκανε το 2-0 και έπειτα ανέλαβε και πάλι ο «κοντός». Γκολ στο 33’ για το 3-0, ασίστ δυο λεπτά μετά στον Έντσο Φερνάντες για το 4-0 και χατ-τρικ στο 37’ για το 5-0 του ημιχρόνου.

Για την ιστορία, τα άλλα δυο γκολ πέτυχαν ο Ντι Μαρία (78’) και ο Μοντιέλ (87’).