Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

Μία Γερμανία «όνειρο», βγαλμένη από NBA, πέταξε έξω τις ΗΠΑ (113-111) και πάει για την κούπα! (video)

Σε ένα ματς «διαφήμιση» του αθλήματος, η Γερμανία… πολέμησε τις ΗΠΑ με τα ίδια τους τα όπλα, πήγε το σκορ σε επίπεδα NBA, κέρδισε με 113-111 και ετοιμάζεται να διεκδικήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο κόντρα στη Σερβία!

Τι ματς, τι ημιτελικός! Σε έναν πραγματικά μυθικό αγώνα, η Γερμανία «σόκαρε» τις ΗΠΑ, έπαιξε σαν ομάδα NBA και είναι εκείνη που θα βρεθεί στον τελικό της Κυριακής (10/09) απέναντι στη Σερβία, για να διεκδικήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο!

Οι Γερμανοί αιφνιδίασαν πλήρως το σύνολο του Στιβ Κερ, ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και επικράτησαν με το εντυπωσιακό 113-111, για να φτάσουν ως αήττητοι μέχρι τον τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Χέρμπερτ έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της, φτάνοντας νωρίς στους 19 πόντους (19-13 στο 5’). Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο θύμιζε αναμέτρηση βγαλμένη από το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη (31-33), με τη συνέχεια να είναι ανάλογη.

Οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν συνεχώς κοντά μέχρι να οδηγηθούν στα αποδυτήρια (60-59), χωρίς να αφήνουν το πόδι από το… γκάζι! Στην τρίτη περίοδο όμως, η Γερμανία ήταν εξωπραγματική.

Σκόραρε 34 πόντους και με την έναρξη του τελευταίου μέρους είχε καταφέρει να αποκτήσει προβάδισμα 10 πόντων (84-94)! Οι Αμερικάνοι δεν τα παράτησαν, επέστρεψαν στο ματς στα τελευταία κρίσιμα λεπτά (103-106 στο 37’), αλλά το προβάδισμα δεν άλλαξε ποτέ ξανά χέρια. Η «νασιοναλμανσάφτ» κέρδισε με 113-111 και πλέον θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στους Σέρβους.

Η Γερμανία είχε πολυφωνία στην επίθεση, με τους Ομπστ (24π.), Βάγκνερ (22π.) και Τάις (21π.) να ηγούνται και τον Σρέντερ να ακολουθεί (17π. 9ας.). Από την πλευρά των Ηνωμένων Πολιτειών, ο Έντουαρντς σταμάτησε στους 23 πόντους, με τον Όστιν Ριβς να είναι ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας του Στιβ Κερ με 21.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 60-59, 84-94, 111-113