Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

1ος Όμιλος: Οι Δομινικανοί «σόκαραν» τους Ιταλούς – Πρώτη νίκη για Ανγκόλα (video)

Θύμα έκπληξης έπεσε η Ιταλία που γνώρισε την ήττα από τη Δομινικανή Δημοκρατία. Στο έτερο ματς του ομίλου, η Ανγκόλα πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση κόντρα στις Φιλιππίνες.

Ιταλία – Δομινικανή Δημοκρατία 82-87

Αμφότερες οι ομάδες επικράτησαν στους πρώτους αγώνες τους. Η μεν Ιταλία επικράτησε με 81-67 της Ανγκόλας, η δε Δομινικανή Δημοκρατία με 87-81 των Φιλιππινών.

Η Ιταλία ήταν το φαβορί, αφού έχει ένα πιο βαθύ ρόστερ. Οι Δομινικανοί όμως είναι επικίνδυνοι, με την τριάδα των ΤάουνςΦελίζ και Μοντέρο να μπορεί να κάνει την ζημιά, όπως και έκανε.

Ο Πολονάρα για την Ιταλία ξεκίνησε ζεστός με 6 πόντους σε μόλις δύο λεπτά για το 12-0.

Κατά τη δεύτερη περίοδο πήραν μπρος οι Δομινικανοί με τον Αντρές Φελίζ και τον Τάουνς εξοργίζοντας τον πάγκο των «Ατζούρι» οδηγώντας στην αποβολή του Τζιανμάρκο Ποτσέκο.

Το όμορφο μπάσκετ είχε την τιμητική του με τη Δομινικανή Δημοκρατία να ξεφεύγει στο σκορ φτάνοντας και στο +17 (60-77).

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ έδειξε τον δρόμο για τη νίκη, με τον απίθανο Αντρές Φελίζ να προσθέτει 24 πόντους με 7/10 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-38, 56-69, 82-87

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Φιλιππίνες – Ανγκόλα 70-80

Ο Κλάρκσον (21π.) έκανε για άλλη μία φορά ό,τι μπορούσε, αλλά οι Φιλιππίνες σημείωσαν τη δεύτερη διαδοχική τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στον πρώτο όμιλο.

Γκονσάλβες (17π.), Φερνάντο (14π.) και Ντομίνγκος (15π.) ηγήθηκαν της Ανγκόλας, η οποία σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, επικρατώντας με 80-70.

Την τελευταία αγωνιστική θα «κοντραριστούν» με τη Δομινικανή Δημοκρατία, για μία θέση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 33-36, 52-56, 70-80