Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

2ος Όμιλος: Εύκολη 40άρα για τους Σέρβους - Εκατέρωθεν «αυτοκτονίες» και νικητές οι Πουερτορικάνοι (video)

Δεν έδειξε έλεος η Σερβία στην Κίνα και επικράτησε με 105-63. Το ματς του τουρνουά μέχρι το επόμενο. Το Νότιο Σουδάν κρατούσε τη νίκη στα χέρια του για 39'44'', έγιναν πράματα και θάματα για να πάει ο αγώνας στην παράταση και εκεί οι πιο... μπαρουτοκαπνισμένοι Πουερτορικάνοι, χαμογέλασαν στο φινάλε (101-96).

Νότιο Σουδάν - Πουέρτο Ρίκο 96-101

Συγκλονιστικός σε εξέλιξη ήταν ο αγώνας που άνοιξε τις αναμετρήσεις του 2ου ομίλου. Ένα παιχνίδι που τα είχε χωρίς υπερβολή, όλα. Ένταση, θεαματικές φάσεις, έναν απίθανο Κάρλικ Τζόουνς (38 πόντοι), χαμένες βολές σε... νεκρό χρόνο και παράταση. Νότιο Σουδάν και Πουέρτο Ρίκο έδωσαν μία πραγματική παράσταση στη Μανίλα, με την αρμάδα του Κολόν να πανηγυρίζει στο τέλος.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι πρωτοεμφανιζόμενοι Νοτιοσουδανοί έδειξαν τα... δόντια τους προηγούμενοι και με διψήφια διαφορά. Οι Πουερτορικάνοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και αφού έδειξαν ότι μπορούν (60-59 στο 26΄), πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα μόλις 16'' από το φινάλε με το κάρφωμα του Ρομέρο. Ο Γουότερς με περίσσια ψυχραιμία έκανε το 81-78 και εκεί που έδειχναν ότι είχαν τελειώσει όλα, μία απίθανη «βόμβα» του Τζόουνς, ισοφάρισε στους 81.

Με ένα δευτερόλεπτο να απομένει, ο Πίτερ Τζοκ υπέπεσε σε φάουλ στον πολύ καλό αλλά μοιραίο Ρομέρο που αστόχησε και στις δύο και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι Αμερικανοί δεν αστειεύτηκαν, είχαν εξ΄αρχής την υπεροχή και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Τρομερό παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-24, 52-42, 67-60, 81-81, 96-101

Δείτε τα Στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Σερβία – Κίνα 105-63

Την υπογραφή τους έβαλαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ανάμεσά τους και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, στην εμφατική νίκη της Σερβίας απέναντι στην Κίνα.

Δε μπόρεσε να κάνει και πολλά η Κίνα κόντρα στους φορμαρισμένους Σέρβους που ξεκίνησαν εκρηκτικά το πρώτο τους ματς για το Παγκόσμιο Κύπελλο και με τον ίδιο τρόπο το ολοκλήρωσαν.

Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που μέτρησε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 23 αγωνιστικά λεπτά και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 55-34, 77-47, 105-63