Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

4ος Όμιλος: Ευρωπαίοι για... φίλημα, έκαναν περίπατο στην πρεμιέρα!

Με σχεδόν... σβηστές τις μηχανές, Λιθουανοί (93-67 την Αίγυπτο) και Μαυροβούνιοι (91-71 το Μεξικό) εμφανίστηκαν σοβαροί, πειθαρχημένοι και επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί που φέρουν για πρόκριση στην επόμενη φάση

Μεξικό – Μαυροβούνιο 71-91

Έκανε το καθήκον του το Μαυροβούνιο παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στο Μεξικό που το φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση.

Μόνο στο πρώτο μισό του αγώνα το παιχνίδι είχε εικόνα ντέρμπι μιας και το Μαυροβούνιο έκλεισε καλύτερα την δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο στο σκορ.

Από την Τρίτη περίοδο κι έπειτα οι Βαλκάνιοι ανέβασαν ρυθμούς φτάνοντας την διαφορά έως και το +16 πανηγυρίζοντας στο τέλος μία σχετικά άνετη νίκη με τον πρωτοστάτη τους, Νίκολα Βούτσεβιτς να αγγίζει τους 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 39-48, 58-68, 71-91

Δείτε τα Στατιστικά του Αγώνα ΕΔΩ:

Λιθουανία - Αίγυπτος 93-67
Κυριάρχη από την αρχή του αγώνα σε άμυνα και επίθεση ήταν η αρμάδα του Μακσβίτις, παρά την αστοχία της στο τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο κυρίως, φανερώνοντας και στο παρκέ την ανωτερώτητά της έναντι των Αιγύπτιων.

Επιβλητικός ο Γιόνας Βαλαλαντσιούνας (double-double), αρκετά καλή παρουσία και από τον Κουζμίνσκας της ΑΕΚ (9 πόντους, 5 ριμπ.)

Τα Δεκάλεπτα: 12-26, 34-46, 53-70, 67-93.