Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2023

ΗΠΑ – Ελλάδα 108-86: Μία ταχύτητα κάτω η «γαλανόλευκη» που έχει πολλά να βελτιώσει (video)

Η ανωτερότητα των ΗΠΑ ήταν εμφανής στο μεγαλύτερο διάστημα του φιλικού στο Άμπου Ντάμπι. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 108-86 και με το Παγκόσμιο Κύπελλο να ξεκινά την επόμενη Παρασκευή (25/08) έδειξε ότι χρήζει άμεσης βελτίωσης σε αρκετούς τομείς.

Στην πρόβα τζενεράλε εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ελλάδα εμφάνισε αρκετές αδυναμίες. Φυσιολογικό ως ένα βαθμό, καθώς απέναντι βρισκόταν η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών, την οποία όμως θα βρούμε και στον όμιλό μας. Ωστόσο, αν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλει να… μακροημερεύσει στα παρκέ της Ασίας, θα πρέπει βελτιώσει αρκετά πράγματα.

Οι Αμερικάνοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο Άμπου Ντάμπι, όντες μία ταχύτητα πάνω σε όλα τα επίπεδα. Πήραν τη νίκη με , ενώ η Εθνική μας μπορεί να κρατήσει το πολύ καλό διάστημα της δεύτερης περιόδου, όπου ήταν αρκετά ανταγωνιστική. Κορυφαίοι σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Ρογκαβόπουλος και Καλαϊτζάκης, με 12 πόντους αμφότεροι, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Έντουαρντς με 21.

Το επόμενο φιλικό της Ελλάδας στο Άμπου Ντάμπι είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (19/08) στις 19:00, με αντίπαλο την Γερμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα βρήκε… σκούρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στους Αμερικανούς. Δεν μπόρεσαν να τους ακολουθήσουν σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να βρίσκεται αρχικά πίσω με 20-7 στο 6’ και να κλείνει την περίοδο με το σκορ στο 32-17 υπέρ των ΗΠΑ.

Από εκεί και πέρα η Ελλάδα έδειξε να συνέρχεται. Με ένα σερί 12-0 από το 12’ έως το 15’, μετέτρεψε το 37-19 σε 37-31 και επέστρεψε ξανά στο ματς. Το σύνολο του Στιβ Κερ απέκτησε και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού σε εκείνο το σημείο, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 13 πόντους (46-33) στο 16’, για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 52-41.

Στην επανέναρξη το ματς θύμισε περισσότερο την έναρξή του. Η «γαλανόλευκη» έβρισκε πολύ δύσκολα λύσεις στην επίθεση και με τον Έντουαρντς να είναι αρκετά εύστοχος από την περιφέρεια, το προβάδισμα των Αμερικανών ανέβηκε στους 20 πόντους στο 25’ (69-49), για να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο στο 86-67.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο τελευταίο μέρος. Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να κοντράρει ουσιαστικά τις ΗΠΑ και έτσι υπέστη την ήττα με 108-86.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 86-67, 108-86