Σλοβενία – Μαυροβούνιο 104-100: Με… τριπλό Ντόντσιτς για τη νίκη! (video)

Σε άλλο ένα παιχνίδι που οι άμυνες αγνοούνταν, η Σλοβενία μετά τις δύο σερί ήττες από την Ελλάδα, νίκησε το Μαυροβούνιο με σκορ 104-100.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Σλοβενία ξεκίνησε δυναμικά αν και όπως ο συνηθίζει δεχόταν εύκολα πόντους. Το Μαυροβούνιο δεν τα παράτησε και πλησίασε στο -1 στο 36-35 και πέρασε μάλιστα και μπροστά λίγο πριν την ανάπαυλα με 52-53.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι «φόρτσαραν» ανοίγοντας την… ψαλίδα της διαφοράς μέχρι και στο +6 (55-61).

Τότε, ο Λούκα Ντόντσιτς και η παρέα του πήραν μπρος και γύρισαν τούμπα το ματς φτάνοντας εύκολα και γρήγορα σε επίπεδα διψήφιας απόστασης (81-71).

H τέταρτη περίοδος δεν ήταν εύκολη υπόθεση για τους Σλοβένους που έβλεπαν τους Μαυροβούνιους να πλησιάζουν και «πάλευαν» να ξεφύγουν.

Για την Σλοβενία κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν μα φυσικά ο αρχηγός της, Λούκα Ντόντσιτς που σημείωσε αριθμούς triple double με 34 πόντους, 13 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Για το Μαυροβούνιο πρώτος σκόρερ ήταν ο Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-22, 55-53, 81-73, 104-100